Bunları Biliyormusunuz

AnLaSevgimi.Com Türkiye'nin En Güvenilir Sohbet Sitesidir.

İnsanoğlunun bildiği okyanus canlı türlerinin sayısı 275.000 kadardır. Dünyadaki en büyük hayvan ve deniz memelisi mavi balinadır. Mavi balina 33 metre boyundadır ve yaklaşık 40 gergedanın ağırlığındadır. En küçük deniz canlısı mikroskopik planktonlardır. Planktonlar denizde besin zincirinin temelini oluşturmaktadır
.
Deniz seviyesi geçtiğimiz 100 yılda 10-25 cm artış göstermiştir ve bilim adamları bu artışın devam edeciği görüşündedir. Deniz seviyesi iklim değişiklikleri ortadan kalksa bile yükselmeye devam edecektir çünkü denizler değişikliklere yavaşça reaksiyon göstermektedir. – 10.000 yıl önce deniz seviyesi yaklaşık 110 metre daha alçaktaydı. – Dünyadaki tüm buzullar erirse deniz seviyesi 65 metre kadar artacaktır.

Bir inek hayatı boyunca yaklaşık 200.000 bardak süt üretir

Fare, bir deveden bile daha uzun süre susuz kalabilir.

Örümcek asalak böceklere düşmandır ve Çin’de tarlalara salınıp, tarıma zararlı böceklere karşı kullanılır.

En hızlı yüzen balık orkinos balığıdır. Yetişkin bir orkinos saatte yaklaşık 90 km hızla yüzebilir.

Denizler fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan karbon dioksidin %30 ila %50’sini absorbe etmektedir. Karbon dioksit planktonlar aracılığıyla deniz diplerine gönderilmektedir. Deniz suyu sıcaklığındaki herhangi bir değişim plantonların karbon dioksit alımını etkilemektedir. Bu ekosistemi etkilemktedir, çünkü planktonlar denizdeki besin zincirinin temelini oluşturmaktadır.

Kutup ayıları daha az enerji harcamak için (vücut ısılarını korumak için) arka ayaklarını ön ayaklarının izine basarlar.

İngiltere’deki bazı kuşlar evlerin kapısına bırakılan süt şişelerinin kapağını delerek beslenmeyi öğrenmiştir.

Erkek penguenler yavruları için kuluçkaya yattığı 4 ay boyunca hiçbir şey yemezler.

Dünyadaki tüm yaşamın %80’i deniz yüzeyinin altındadır.

Kurşun bir nörotoksindir. Çok fazla kurşun alırsanız, beyninizi ve merkezi sinir sisteminizi onarılamayacak biçimde hasara uğratırsınız.
Yirminci yüzyılın erken dönemlerinde her türlü tüketici ürününde kurşuna rastlamak mümkündü. Gıdalar kurşunla lehimlenmiş konserve kutularında satılırdı. Su çoğunlukla kurşunla astarlanmış tanklarda depolanırdı. Meyvelere böcek ilacı olarak kurşun arsenat püskürtülürdü. Diş macunu tüplerinin tarkibinde bile biraz kurşun vardı. Bununla birlikte insanları onunla en etkili ve kalıcı biçimde haşır neşir eden, kurşunun benzine karıştırılması oldu.

Bill Bryson, Hemen Her Şeyin Kısa Tarihi, Boyner Yayınları;

Bir Tsunami dalgası saatte yaklaşık 800 km hızla ilerleyebilir. Bugüne kadar kaydedilen en büyük Tsunami deniz seviyesinden 64 metre yüksekliğindeydi ve 1737’de Sibiryadaki Kamçatka Yarımadası’nı vurmuştu.

Bir karınca kendi ağırlığının 50 katı ağırlığı kaldırabilir.

Balinalar su altında en fazla 1 saat kalabilirler. Normalde 90 m. derinliğe, korktuklarında ise 360 m.’ye inebilirler. İspermecet balinaları 1000 metreye rahatlıkla dalabilirler. Ciğerlerine az hava aldıklarından ayrıca soluk deliklerinin arkasında havadaki azotu emen köpüksü bir madde olduğundan vurguna yakalanmazlar. Hastalanmayan tek hayvan köpek balıklarıdır.

Bir çift sineğin sadece nisan-mayıs aylarında bıraktıkları yumurtaların tamamından sinek çıksa idi, dünyayı 14 metre kalınlığında bir sinek tabakası kaplardı

Dünyadaki ilk bitkiler olan algler 3,5 milyon yıl önce oluştular. Diğer bitkiler gibi algler besin üretirken oksijen açığa çıkartır. Zamanında bu algler canlıların yaşaması için gerekli oksijeni ürettiler. Günümüzde algler soluduğumuz oksijenin yarısından fazlasını üretmektedir.

Dünyanın en hızlı hayvanı Leopar’dır. Hızı saate 100 km.’ye ulaşır.

Bilim adamlarına göre denizler yaklaşık 50 katrilyon (50.000.000.000.000.000) ton çözülmüş tuz içermektedir. Eğer denizlerdeki tuz ayrıştırılıp toprağın üstüne serpilseydi tüm dünya 166 metre yüksekliğinde bir katmanla kaplanmış olacaktır.

Bugün dünyada yaşayan aşağı yukarı 1 milyon böcek türü vardır. Her yıl aşağı yukarı 8000 yeni tür keşfedilmektedir
Bazı örümcekler havada uçan böcekleri sıçrayarak yakalayabilir.

Penguenler, enerji tasarrufu yapmak için sarkaç hareketiyle yürürler. Colorado Üniversitesi’nden Timothy Griffin ve Rodger Kram, penguenleri San Diego kentindeki Deniz Dünyası Merkezi’nde aylarca süren bir incelemeye aldı ve ilginç bulgular elde etti. İki bilimadamı, araştırmanın sonucunu şöyle açıkladı: “Aşırı kısa bacaklı olan penguenler, yana doğru adımlar atarak kaslarının daha az yorulmasını sağlıyor. Böylece her adımın sonunda bir sonraki adım için enerji depoluyor. Normal yürümüş olsalar, kendi heybetlerindeki bir hayvandan iki kat daha fazla enerji harcamaları gerekiyordu. İşte bunu keşfederek bu şekilde yürümeyi geliştirmişler Sadece yürümeye başlarken enerji harcıyorlar, bir de dururken.

Herkes rüzgarın hareket eden hava olduğunu bilir, peki havayı hareket ettiren nedir? Tabii ki atmosferin değişken sıcaklığı! Güneş yeryüzünü ısıttıkça atmosfer de ısınır. Yeryüzünün bazı bölgeleri güneş ışınlarını dik olarak alır ve her zaman sıcaktır. Diğer bölgeler güneş ışınlarını eğik olarak alır ve iklim daha serindir. Soğuk havadan daha hafif olan sıcak hava yükselir. Daha sonra soğuk hava yükselen sıcak havayla yer değiştirir. Havanın bu hareketi rüzgarı oluşturmaktadır.

Ozon, her molekülün iki yerine üç oksijen atomu taşıdığı bir oksijen formudur. Yer seviyesinde havayı kirletmesi, stratosferdeyse tehlikli ültraviyole ışınlarını emdiği için yararlı oluşu kimyanın tuhaf bir cilvesidir.

İnsanoğlunun Dünyayı 3 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 başka canlı ile paylaştığı hesaplanmıştır

Köstebekler bir saatte 45 m. uzunluğunda tünel kazabilir

Geçen yıl da insanlar onlardan gübre, köpek yemi, margarin ve sabun yapmak için 23.000 balina öldürdüler.

Kangurular geri geri yürüyemezler.

Nar bülbülü (Erithacus rubecula) nerede bulunursa bulunsun her zaman göç edeceği yere doğru döner. Bunu yapabilmek için dünyanın manyetik alanından yararlanır. Fakat nar bülbülüne bu yönelişi yaptıran düzenin nasıl çalıştığı henüz bilinmemektedir.

10 Gramlık bir sümüklü böcek 1 Kilogramlık yükü çekebilir.

Büyüklükleri karıncalar kadar olan termitler, toprak üzerinde yüksekliği 8 metreyi bulan yuvalar yapabilirler.

En yüksek gelgitler Kanada’daki Fundy Körfezi’nde gerçekleşmektedir. Sene boyunca değişik zamanlarda med ve cezir arasındaki fark 16 metreyi bulmaktadır.

Yılda 100 milyon köpekbalığı sadece yüzgeçleri için öldürülmektedir. Bir yıl içinde bir milyon balıkçıl kuş ve 100.000 deniz memelisi ve deniz kaplumbağası plastiklere dolanıp havasızlıktan ölmektedir. Her yıl yaklaşık 1000 kilometre balığ ağı denizlere bırakılmakta ve bir ölüm örtüsü oluşturmaktadır.

Kurbağa , yavru iken solungaçla, yetişkin duruma geldikten sonra akciğerleriyle solunum yapar

Filler zıplamayan tek memelidir.

Yarasalar zifiri karanlıkta 0.6 mm. çapındaki bir teli bile tespit edebilir.

En küçük kuş yumurtası mine çiçeği sinekkuşuna aittir. 10 mm’den daha kısadır ve 0,37 gram ağırlığındadır

Elektrikli yılanbalığı ortalama 350 volt ve maksimum 650 volt elektrik üretebilir.

Biyologların 2100 yılı için yaptıkları tahmine göre, koruma altına alınmazlarsa 23000 dört ayaklı hayvandan 6000 tanesini yitireceğiz.

Dünyanın toplam sahil şeridinin uzunluğu 504.000 km’dir. Bu uzunluk ekvator etrafında 12 tura eşdeğerdir. Kanada dünyada en uzun sahil şeridine sahip ülkedir. (243,797 km) Türkiye’nin sahil şeridinin uzunluğu 8.333 km’dir.

Kış uykusu sırasında, bir kirpinin vücut ısısı 5.5 dereceye düşer. Kalbi dakikada 2-6 arasında bir oranda atar ve dakikada sadece 1-3 nefes alır.
Bir yıl içinde denizlerden avlanan balıkların ağırlığının üç katı kadar atık denizlere atılmaktadır. – 1 litre motor yağı 530.000 litre içme suyunu kirletebilmektedir.

Sahil bölgeleri kalabalıklaştıkça sahildeki suyun kalitesi düşecek sahildeki vahşi yaşam yok olacak ve sahiller yok olacak. Pasifik sahilleri %60’ı ve Atlantik sahillerinin %35’i her sene 1 metre aşınmakta ve yok olmaktadır.

Yarasaların avlarını tespit etmek için kullandıkları sistem, insan yapısı radar ve sonarlardan milyarlarca kez daha verimli ve hassastır.

Dünyadaki en büyük balık sıcak sularda yaşayan ve planktonlarla beslenen balina köpekbalığıdır. En büyüğü 12 metre olarak ölçülmüştür ve yaklaşık 10.000 kg ağırlığındadır.

Islak ve çamurlu yerlerde yuva yapan dalgıç kuşunun yumurtalarının yavrunun havasızlıktan ölmesini önleyen özel bir inorganik tabaka ile kaplıdır.

Deniz yosunu fotoğraf filmi, pamuk ipliği, ilaç, boya, yüz kremleri, sabun ve dondurma yapımında kullanılmaktadır.

Tarantulalar iki buçuk yıl yiyeceksiz yaşayabilirler.

Son 4000 sene içerisinde herhangi yeni hayvan evcilleştirilmemiştir.

Denizler dünyadaki proteinin en büyük kaynağını oluşturmaktadır. Her yıl yaklaşık 70-75 milyon ton balık avlanmaktadır. Bu miktarın yaklaşık 29 milyon tonu insanların tüketimi içindir. Küresel balık üretimi büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanları üretimini aşmaktadır. – Balıkların çok büyük bir kısmı insan etkileri daha az olduğundan güney yarıkürede yaşamaktadır. – Dünyadaki en büyük 17 balık yaşam alanının 15’i o kadar çok istismar edilmiştir ki balıkların üreme hızı yetersiz kalmıştır. Bu nedenle pek çok balık popülasyonu hızla azalmaktadır. – 19. yüzyılda 90 kiloya kadar morina balığı avlanabilirken günümüzde avlanan en ağır morina balığının ağırlığı 18 kiloyu geçmemektedir. Nedeni: aşırı balık avlama

Hava kirliliği denizlerdeki zehirli maddelerin içte birini oluşturmaktadır. Denizlerdeki zehirli maddelerin %44’ü nehir ve akarsulardan kaynaklanmaktadır.

Dünyanın en hızlı kuşu Boğazlı Kırlangıç’tır. 3 saniye süreyle saatte 128 km. sürate ulaşmıştır.

Ağırlığı 600 kg olan bir inek (Bas taurus) 1,2 kilovatlık ısı üretir. 20 ineği ile 150 m2 lik alanı böyle ısıtan bin çiftçi yılda 3300 litre fueloil
kullanmış demektir. Havalandırma düzeniyle ahırdan atılan sıcaklık pompalarla emildiği takdirde suyun sıcaklığı 40 ila 50 dereceye çıkarılabilir. Bunu yüzyıllardan beri bilen kırsal alan çiftçileri ahırları üzerinde yaşayarak az yakıtla ısınabilmiştir.

Dünyadaki mercan kayalıklarının %60’ından fazlası kirlilik, tortulaşma ve küresel ısınmadan kaynaklanan deniz suyu sıcaklığı artışının yol açtığı ağarlaşma etkisi nedeniyle tehdit altındadır. Küresel mercan İzleme Ağı bugün mercan kayalıklarının %30’unun yok olduğunu 2050 yılında sadece %30’unun geriye kalacağını belirtmektedir.
Bazı balıklar oldukça uzun yaşarlar. Örneğin, Kanada’nın Pasifik kıyısında yaşayan “Rougheye Rockfish” isimli balık türünün yaklaşık 150 yıl hayatta kaldığı tahmin edilmektedir.

Dünya nüfusunun yarısından fazlası sahilden 100 km’lik bir uzaklıkta yaşamaktadır. Bu 2.7 milyar insandan fazladır. Hızlı kentleşme sahillerde her birinin nüfusu 10 milyondan fazla olan dev şehirleri ortaya çıkarmaktadır.. Sahil bölgelerindeki artan nüfus daha fazla deniz kirlenmesine ve sahildeki yaşam alanlarının dağılmasına yol açmaktadır. Her yıl yaklaşım 6,5 milyon ton ( 6.500.000.000 kg) çöp denize boşaltılmaktadır.

Yetişkin bir ayı, bir at kadar hızlı koşabilir.

İnsan vücudunun radyasyona direnci 600 rads dolayında iken akreplerin direnci 150.000 rads’a kadar çıkabilir.

türkiye’nin köyü olmayan tek ilçesinin bozcaada olduğunu biliyor muydunuz?

köpeklerin Gözleri Sadece Siyah Beyaz Görür

Okyanusun en derin yerine inmek aya gitmekten daha zordur…

Ortalama alinirsa her yil esekler tarafindan öldürülen insan sayisi uçak kazalarinda ölen insansayisindan daha fazla(minare)

Jackie chan dünyadaki bütün dögüs spor larinda dünyasampiyonudur

Eskiden Mısırlılar beyin ameliyatından sonra kafayı dikmek için karıncaları kullanırlarmış.Karıncanın bir yerine basınca ağzı açılıyomuş bizim Mısırlılar da bunları ameliyat ettikleri adamın kafa derisiyle yüzünü birleştirmek için kullanıyorlarmış. Zekiler naparsın ….

Bır ınsanın ortalama 3 yılının tuvalette gecırdıgını??

Bir maymunun kolunda 25 milyon kıl vardır

* Sümüklüböceklerin dört tane burnu vardır.
* Bir devekuşunun gözü beyninden büyüktür.
* İnek sütünün pH değeri 6’dır.
* Bir timsahın gözlerinin arasındaki mesafe, ayaklarının büyüklüğüne eşittir.
* Dalmaçyalılar gut olmayan tek köpek cinsidir.
* Ayı inlerinin girişleri herzaman kuzeye bakar.
* Değerli taşların çoğu birkaç elementten oluşur, sadece pırlanta tamamen karbondan oluşur.
* Kedilerin beyninde 32 adet kas vardır.
* Bukalemunların dilleri, vücutlarından iki kat daha uzundur.
* Global ısınma yüzünden yükselen deniz seviyesi 2050 yılında Shangai ve deniz kıyısındaki diğer Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak. Bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak.
* Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wrigleys marka sakızdır.
* Kereviz yerken harcanan kalori, kerevizin içindeki kaloriden daha fazladır.
* Hipopotamlar insandan daha hızlı koşarlar.
* Meşe ağaçları elli yaşına gelmeden meşe palamudu üretemezler.
* Aslanlar bir günde 50 kez sevişebilirler.
* İnsan elinde, en yavaş uzayan tırnak baş parmağınki, en hızlı uzayan tırnak ise orta parmağınkidir.
* Hawaii alfabesinde sadece 12 harf bulunmaktadır.
* Güney Kore başkenti Seul, Kore dilinde “başkent” anlamına gelmektedir.
* Kanada, Kızılderili dilinde “büyük köy” anlamına gelmektedir.
* İngilizcedeki Wendy ismi, Peter Pan hikayesinde kullanılmak üzere uydurulmuştur.
* Sahra Çölündeki Tidikelt kasabasına on yıl boyunca hiç yağmur yağmamıştır.
* Başkan John F. Kenndy, yirmi dakikada dört gazete okuyabilirdi.
* Mumyaların ayak parmakları tek tek sarılarak mumyalanmıştır.
* Dünyadaki ilk telefon rehberinde sadece elli isim yer almıştı.1878 yılının şubat ayında Connecticut New Haven’da yayımlanmıştı.
* Yataktan düşerek ölme olasılığı iki milyonda birdir.
* Ünlü çizgi film kahramanı Temel Reis, 1919 yılında Elzie Crisler Segar tarafından yaratıldı.
* İlk çamaşır makinesı 1907 yılında Hurley Machine Co. Tarafından pazarlandı.
* Kıta isimlerinin hepsi aynı harfle başlayıp aynı harfle biter.
* Avustralya’daki tuvaletlerin sifon suları saat yönünde akar.
* ABD’de, yaşları 20 ile 29 arasında olan zenci erkeklerin üçte biri ya hapiste ya da gözaltında tutulmaktadır.
* Ortalama bir erkek, hayatının 3350 saatini tıraş olmak için harcar.
* Geçen 3500 yılın, sadece 230 yılı barış içinde yaşanmıştır.
* Sallanan sandalyede hiç durmadan sallanma rekoru 440 saattir.
* Bir cam kırıldığında, ufalanan parçalar saatte üç bin millik bir hızla etrafa saçılır.
* İnsan saçı, üç kilo ağırlık kaldırabilecek esnekliktedir.
* Günümüzde, evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır.
* Beethoven beste yapmadan önce kafasını soğuk suya sokardı.
* Her 25 kişiden biri astım hastasıdır.
* Dünyadaki hayvanların yüzde sekseni altı ayaklıdır.
* Uranüs, çıplak gözle görülebilen bir gezegendir.
* Kaptan Cook, Antarktika hariç bütün kıtalara ayak basan ilk insandır.
* Günışığından daha fazla yararlanmak için saat uygulamasını Benjamin Franklin başlatmıştır.
* Bir okyanusun en derin yerinde, demir bir topun dibe çökmesi bir saatten uzun sürer.
* Bugüne kadar ölçülmüş en büyük buz dağı, 200 mil uzunluğunda ve 60 mil genişliğindedir ve Belçika’dan daha büyük bir yüzölçümüne sahiptir.
* Charles Dickens, uykusuzluk hastalığına yakalanmıştı. Sadece yüzünü kuzeye dönerse uyuyabileceğine inanıyordu.
* Bugüne kadar kaydedilmiş en büyük dalga, 1971 yılında Japonya’nın Ishigaki Adası’nda 85 metre yüksekliğine ulaşmıştır.
* Açık bir gecede, çıplak gözle iki bin ayrı yıldızı görmek mümkündür.
* Herhangi bir okyanusun en uzak olduğu nokta Çin’dir.
* Kış aylarında, Moskova’daki buz pateni pistleri 250 bin metrekarelik bir alanı kaplar.
* Rusya’da doğudan batıya doğru seyahat edilirse, yedi saat kuşağı geçilir.
* Norveç’in kuzeyinde, her yaz 14 hafta gece gündüz güneşli geçer.
* Sadece dişi sivrisinekler ısırır.
* Dünyada her dakika iki tane düşük şiddette deprem olmaktadır.
* Hindistan’daki yıllık doğum sayısı, Avustralya’nın toplam nüfusundan fazladır.
* Rusya’nın dörtte biri ormanlarla kaplıdır.
* Tarih boyunca yeryüzünde bulunan altın 200 kat daha fazlası okyanuslarda bulunmaktadır.
* Köpeklerin ter bezleri ayaklarındadır.
* Yazar Rudyard Kipling sadece siyah mürekkep kullanırdı.
* Mickey Mouse’dan önce en meşhur çizgi film kahramanı Felix The Cat’di.
* Larry Hagman (JR.)Dallas dizisinin setinde hiç kimsenin sigara içmesine izin vermezdi.
* Salatalığın yüzde 96’sı sudur.
* Bir kilo limonda bir kilo çilekten daha fazla şeker vardır.
* Peru’da hiç umumi tuvalet yoktur.
* Timsahlar renk körüdür.
* Yarım kilo bal yapabilmek için arılar iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorundadırlar.
* Tarantulalar iki buçuk yıl yiyeceksiz yaşayabilirler.
* Havuca rengini karoten verir.
* İnciler sirkede erir.
* Venüs saat yönünde dönen tek gezegendir.
* İnternetin yıllık büyüme yüzdesi 314.000’dir.
* Rodin’in ünlü ‘Düşünen Adam’ heykeli aslında İtalyan şair Dante’nin portresidir.
* En fazla asfaltlı yola sahip ülke Fransa’dır.
* Sihirli sözcük ‘abrakadabra’ ilk olarak yüksek ateşli hastaların ateşlerini düşürmek için söylenmişti.
* Marilyn Monroe’nun altı ayak parmağı vardı.
* Albert Einstein dokuz yaşına kadar düzgün konuşamamıştı.
* Her iki taraf da kan bağışında bulunursa, Paraguay’da düello yapmak yasaldır.
* Eiffel Kulesi’nin tepesine çıkana kadar 1792 basamak vardır.
* Ödemeli telefon konuşmalarının çoğu babalar gününde ediliyor.
* Ortalama bir pire, kendi büyüklüğünün 150 katı yüksekliğe zıplayabilir.
* Eğer barbie gerçekten yaşasaydı vücut ölçüleri 97-72-82 cm olacaktı.
* İnsanlar vücutlarında 300 adet kemikle doğuyorlar ama yetişkin olduklarında bu sayı 206’ya düşüyor.
* Her dört Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor.
* Uyurken, televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori harcıyoruz.
* Yıllara göre ortalama alındığında , her sene eşekler tarafından öldürülen insan sayısı uçak kazalarında ölenlerin sayısından daha fazla.
* Kadınlar erkeklere oranla iki kat fazla göz kırpar.
* İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir.
* Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır.
* Filler zıplayamayan tek memelidir.
* Elektrikli sandalye bir dişçi tarafından icat edilmiştir.
* Bir karincanin koku alma yetenegi en az bir kopeginki kadar gelismistir.
* Amerikan havayolları, uçuşlarda yolculara sunduğu kahvaltılarda her tepsiden bir zeytini kaldırarak 1987 yılında 40 bin dolar kar etmiştir.
* Yetişkin bir ayı, bir at kadar hızlı koşabilir.
* Atların insanlardan 18 tane fazla kemiği vardır.
* Fareler kusamaz.
* Hapşırdığınız zaman, kalbiniz de dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur.
* Tom Sawyer daktiloda yazılan ilk romandır.
* Hamamböcekleri yaklaşık olarak 250 milyon yıldır yaşadıkları halde hiçbir değişime uğramamışlardır.
* Gözlerimiz hiçbir zaman büyümez. Ama burnumuz ve kulaklarımızın büyümesi asla sona ermez.
* Kediler ultrason seslerini duyarlar.
* Zürafalarin ses telleri yoktur.
* Sadece insanlar ve yunuslar zevk için cinsel ilişkide bulunurlar.
* Bir hamamböceği kafası koptuktan sonra açlıktan ölmeden dokuz gün yaşayabiliyor.
* Kutup ayıları solaktır.
* Amerika`da satışa sunulan ilk cd, Bruce Springsteen`in “Born In Theusa” albümüdür.
* Bir karınca kendi ağırlığının elli katı ağırlığı kaldırabilir.
* Timsahlar dillerini dışarı çıkaramazlar.
* Zürafa 35 cm uzunlukta siyah bir dile sahiptir.
* Yunuslar bir gözleri açık uyurlar.
* Kangurular geri geri yürüyemezler.
* Dünyanın bir numaralı domuz üreticisi ve tüketicisi Çinlilerdir.
* Mexico City her sene 25 cm kadar batıyor.
* Buckingham Sarayı`nda 602 oda bulunuyor.
* Yeni Zelanda, dünyadaki her türlü iklimin yaşandığı tek ülkedir.
* Newton, yer çekimi kanununu fark ettigi zaman 23 yaşındaydı.
* Dünyada insan başına düşen karınca sayısı bir milyondur.
* Sağ elini kullanan insanlar sol elini kullananlara göre ortalama dokuz yıl daha fazla yaşıyorlar.
* Bir Big Mac hamburgerin ekmeğinde ortalama 178 adet susam bulunuyor.
* Bir insan yaşamı boyunca iki yüzme havuzunu dolduracak kadar tükürük salgılar.
* Bügüne kadar bilinen en ağır böbrek taşı 1.36 kg.
* Dünyanın en hızlı büyüyen bitkisi bambu, bir günde 90 cm kadar uzuyor.
* İnsanlar yaşamları boyunca altı filin ağırlığına eşit miktarda yiyecek tüketiyorlar.
* Dünyanın en büyük şeker ihracatçısı Küba`dır.
* Eskimo dilinde kar yağışlarının farklarını tarif etmek için kullanılan yirmiden fazla sözcük vardır.
* En yakın oldukları noktada, Rusya ve Amerika`nın birbirlerine uzaklıkları dört km `den daha azdır.
* Central Park`ta yüzmek yasalara aykırıdır.
* Kirli kar, temiz kardan daha kolay erir.
* Pablo Picasso, parasızlık çektiği gençlik günlerinde yaptığı resimleri yakarak ısınırdı.
* Suudi Arabistan`da hiç ırmak yoktur.
* Monako’nun ulusal orkestrası ordusundan daha geniş bir kadroya sahiptir.
* Zürafalar yüzemez.
* Sperm insan vücudundaki en küçük hücredir.
* Ortalama olarak, Amerika`da günde üç adet cinsiyet değiştirme operasyonu gerçekleşmektedir.
* İnsan beyninin % 80`i sudur.
* Victoria zamanında, kadınlar gügüslerini büyütmek için çilek banyosu yaparlardı
* Amerika`da her saat 40 kişi kanserden hayatını kaybediyor.
* İleri doğru bir adım atıldığında, insan vücudundaki 54 kas çalışır.
* İnsan beyninin ortalama ağırlığı 1.3kg`dır.
* Birinin yüzünü hatırlamak için beynin sağ tarafı kullanılır.
* Yetişkin bir insan günde ortalama olarak 23 bin kez nefes alır.
* Erkekler kadınlara göre on kat daha fazla renk körü oluyorlar.
* Döllenmeden doğuma kadar bir bebegin ağırlığı beş milyon kat artıyor
* Sadece bir tane kovboy filmi kadın yönetmen tarafından çekilmiştir
* Sineklerin beş gözü vardır.
* Baykuş mavi rengi görebilen tek kuştur
* Ortalama bir insan hayatı boyunca iki yılını telefonda konuşarak harcıyor.
* Ortalama bir buz dağının ağırlığı 20 milyon tondur.
* New York bir zamanlar Amsterdam`dı.
* Virginia Woolf kitaplarının çoğunu ayakta yazmıştır

Normal yaşam süresinde ölen bir insan hayatının 12 yılını uyuyarak,6yılını banyo yaparak,5 yılını yolda geçirir ve 30 yılını seks ile

EN ŞİŞMAN İNSAN
Dünyanın en şişman insanı 1941 yılında dünyaya gelen Jon Brower Minnoch dur. 1978 yılında hastahaneye kaldırıldığında 635 kilo olarak tartıldı. 1983 yılında 42 yaşında öldü.

EN ŞİŞMAN KADIN
Dünyanın en şişman kadını 1972 yılında ölen Percy Pearl Washindton dur. Hastahaneye geldiği zaman 399.1 kilo idi.

EN UZUN BOYLU İNSAN
Dünyanın en uzun boylu insanı 1918 yılında Amerika ‘ da doğan 2.72 mt uzunluğundaki Robert Waldow dur.

EN KISA BOYLU İNSAN
Dünyanın en kısa boylu insanı 1876 yılında Hollanda ‘ da dünyaya gelen bayan Pauline Musters dir. Doğduğunda boyu 30 cm idi. 9 yaşına geldiğinde boyu 55 cm. ağırlığı 1.5 kilo idi. 1895 yılında öldüğünde boyu 59 cm. idi.

DÜNYANIN EN HAFİF İNSANI
Dünyanın normal boydaki en hafif insanı 1977 yılında Güney Yorkhisere’de 83 yaşında ölen bir kadın yalnızca 15 kilo geliyordu.

EN ÇOK ÇOCUK SAHİBİ BABA
Fas’ın eski imparotorlarından Muley İsmail (1672-1727) 548 erkek 340 ‘i kız olmak üzere toplam 888 çocuğu vardı.

EN ÇOK ÇOCUK DOĞURAN KADIN
Resmi kayıtlara göre , dünyanın en çok çocuk doğuran kadını Feodor Vassilyev adlı Rus çiftçisinin ilk karısı bayan Vassliyev dir. 1725-1765 yılları arasında yapığı 27 doğumda tam 69 çocuk dünyaya getirdi. Bunların 16’sında ikiz , yedisinde üçüz , dördünde ise dördüz doğurdu.

EN ZAYIF BEBEK
5 haziran 1938 yılında normal doğum süresinden 6 hafta önce doğan Marian Taggart doğduğunda tam 283 gram geliyordu. Boyu da 31 santim olan minik Marian , tam 30 saat süreyle bir dolmakalem ucundan emdirilen glikoz ve su ile beslendi . 1983 yılında 45 yaşında öldü.

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAYVANI….
Dünyanın en büyük hayvanı sibbald balinasıda denilen mavi balinadır..Dişi bir balina günde 590 kilo süt verir.20 mart 1947 yilinda güney okyanusunda yakalanan 187 TON ağırlığındaki bir dişi balinanın dili 4 ton 270 kilo kalbi ise 698,5 kilo gelmiştir.Aynı zamanda hayvanlar aleminin en hızlı büyüyen hayvanadır.22 ayda miligramdan 26 tona ulaşır.

DÜNYANIN EN HIZLI HAYVANI….
Kısa mesafede dünyanin en hızlı hayvanı avci Leopar a Doğu Afrika, İran, Türkmenistan ve Afganistanda rastlanır. Hızı saatte 100 Km. ye ulaşır.

EN HIZLI UÇAN KUŞ….
Bilinen en hızlı uçan kuş beyaz bogazlı kırlangiç tır. 13 saniye süreyle saatte 128 Km
süratle uçmuştur.

BİTKİLER ALEMİ……
Dünyanın en büyük karpuzu 1980 yılında Amerika da Ivan ve Lioyd kardeşler tarafından yetiştirildi. Ağırlığı tam 90 kilo 700 gramdı…
Dünyada en hızlı büyüyen çim Callie türü çimdir. Günde 15.2 Cm uzar ve yaklaşık 5.5 metreye ulaşır.
Dünyada bulunan en dayanaklı tohum Miladdan önce 8000-13000 yıllırana ait olduğu sanılan Arkrit acı bakla tohumudur. 1954 haziran ayında Kanadanın Yucon yöresinde buzlar arasında bulundu.
Dünyanın en cüsseli ağacı California’da Sequoia Ulusal parkında bulunan dev çam ağacıdır. Genaral Shermann adı verilen bu ağacın boyu 83 metre , çevresi ise 1980 yılında 24 metre 32 cm. olarak hesaplandı. Kökleri ile birlikte 61 ton ağırlığında olduğu tahmin edilen bu ağaçtan 5 milyar kibrit yapılabileceği hesaplanmıştır.

Kargalar ortalama 120yıl yaşarlar

Bir insan 1’den 1 milyara kadar 12 senede sayabildiğini biliyormudunuz…

Zurafaların ses tellerı yoktur.

Bir insanın damarlarının uzunluğunun dünyayı 200 kere dolaşabileceğini biliyormuydunuz?

yetişkin biri günde ortalama 25.000kez nefes alır

Bugün hayatınızın geri kalan günlerinin ilk günü…

Balıklar olan her şeyi 10 dakika sonra unuturlar

Bir bardak kolada yaklaşık 32 küp şeker bulunur.

Bir çift sineğin sadece nisan-mayıs aylarında bıraktıkları yumurtaların tamamından sinek
çıksa idi, dünyayı 14 metre kalınlığında bir sinek tabakası kaplar

Nobel barış ödüllerinin kurucusu Alfred nobel aslındA dinamit yapımcısıydı

Dünyanın en soğuk yeri güney kutbu olup sıcaklık -80 ve -90 civarındadır

Tarihte en uzun hakimiyette kalmış sülale Osmanlı sülalesidir: 623 yıl

Noel babanın kıyafetleri onu yıllar önce cocacolanın yarattığı için kırmızıymış

Az ışıkta okumak gözlere zarar vermez. Ama gözlerinizin gereksiz yere yorulmasını istemiyorsanız aydınlık yerde okuyun.

Yanlış dereceli gözlük gözleri bozmaz.Bilgisayarla çalışmak gözleri bozmaz sadece yorar.

Dünyadaki ısı 1900 yılından itibaren 0.7 derece arttı.

600 tane bitki cinsi et yiyendir. (Camiraous)

Yunuslarin beyni insanlarinkinden daha büyüktür.

İnsanoğlunun bildiği okyanus canlı türlerinin sayısı 275.000 kadardır. Dünyadaki en büyük hayvan ve deniz memelisi mavi balinadır. Mavi balina 33 metre boyundadır ve yaklaşık 40 gergedanın ağırlığındadır. En küçük deniz canlısı mikroskopik planktonlardır. Planktonlar denizde besin zincirinin temelini oluşturmaktadır
.
Deniz seviyesi geçtiğimiz 100 yılda 10-25 cm artış göstermiştir ve bilim adamları bu artışın devam edeciği görüşündedir. Deniz seviyesi iklim değişiklikleri ortadan kalksa bile yükselmeye devam edecektir çünkü denizler değişikliklere yavaşça reaksiyon göstermektedir. – 10.000 yıl önce deniz seviyesi yaklaşık 110 metre daha alçaktaydı. – Dünyadaki tüm buzullar erirse deniz seviyesi 65 metre kadar artacaktır.

Bir inek hayatı boyunca yaklaşık 200.000 bardak süt üretir

Fare, bir deveden bile daha uzun süre susuz kalabilir.

Örümcek asalak böceklere düşmandır ve Çin’de tarlalara salınıp, tarıma zararlı böceklere karşı kullanılır.

En hızlı yüzen balık orkinos balığıdır. Yetişkin bir orkinos saatte yaklaşık 90 km hızla yüzebilir.

Denizler fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan karbon dioksidin %30 ila %50’sini absorbe etmektedir. Karbon dioksit planktonlar aracılığıyla deniz diplerine gönderilmektedir. Deniz suyu sıcaklığındaki herhangi bir değişim plantonların karbon dioksit alımını etkilemektedir. Bu ekosistemi etkilemktedir, çünkü planktonlar denizdeki besin zincirinin temelini oluşturmaktadır.

Kutup ayıları daha az enerji harcamak için (vücut ısılarını korumak için) arka ayaklarını ön ayaklarının izine basarlar.

İngiltere’deki bazı kuşlar evlerin kapısına bırakılan süt şişelerinin kapağını delerek beslenmeyi öğrenmiştir.

Erkek penguenler yavruları için kuluçkaya yattığı 4 ay boyunca hiçbir şey yemezler.

Dünyadaki tüm yaşamın %80’i deniz yüzeyinin altındadır.

Kurşun bir nörotoksindir. Çok fazla kurşun alırsanız, beyninizi ve merkezi sinir sisteminizi onarılamayacak biçimde hasara uğratırsınız.
Yirminci yüzyılın erken dönemlerinde her türlü tüketici ürününde kurşuna rastlamak mümkündü. Gıdalar kurşunla lehimlenmiş konserve kutularında satılırdı. Su çoğunlukla kurşunla astarlanmış tanklarda depolanırdı. Meyvelere böcek ilacı olarak kurşun arsenat püskürtülürdü. Diş macunu tüplerinin tarkibinde bile biraz kurşun vardı. Bununla birlikte insanları onunla en etkili ve kalıcı biçimde haşır neşir eden, kurşunun benzine karıştırılması oldu.

Bill Bryson, Hemen Her Şeyin Kısa Tarihi, Boyner Yayınları;

Bir Tsunami dalgası saatte yaklaşık 800 km hızla ilerleyebilir. Bugüne kadar kaydedilen en büyük Tsunami deniz seviyesinden 64 metre yüksekliğindeydi ve 1737’de Sibiryadaki Kamçatka Yarımadası’nı vurmuştu.

Bir karınca kendi ağırlığının 50 katı ağırlığı kaldırabilir.

Balinalar su altında en fazla 1 saat kalabilirler. Normalde 90 m. derinliğe, korktuklarında ise 360 m.’ye inebilirler. İspermecet balinaları 1000 metreye rahatlıkla dalabilirler. Ciğerlerine az hava aldıklarından ayrıca soluk deliklerinin arkasında havadaki azotu emen köpüksü bir madde olduğundan vurguna yakalanmazlar. Hastalanmayan tek hayvan köpek balıklarıdır.

Bir çift sineğin sadece nisan-mayıs aylarında bıraktıkları yumurtaların tamamından sinek çıksa idi, dünyayı 14 metre kalınlığında bir sinek tabakası kaplardı

Dünyadaki ilk bitkiler olan algler 3,5 milyon yıl önce oluştular. Diğer bitkiler gibi algler besin üretirken oksijen açığa çıkartır. Zamanında bu algler canlıların yaşaması için gerekli oksijeni ürettiler. Günümüzde algler soluduğumuz oksijenin yarısından fazlasını üretmektedir.

Dünyanın en hızlı hayvanı Leopar’dır. Hızı saate 100 km.’ye ulaşır.

Bilim adamlarına göre denizler yaklaşık 50 katrilyon (50.000.000.000.000.000) ton çözülmüş tuz içermektedir. Eğer denizlerdeki tuz ayrıştırılıp toprağın üstüne serpilseydi tüm dünya 166 metre yüksekliğinde bir katmanla kaplanmış olacaktır.

Bugün dünyada yaşayan aşağı yukarı 1 milyon böcek türü vardır. Her yıl aşağı yukarı 8000 yeni tür keşfedilmektedir
Bazı örümcekler havada uçan böcekleri sıçrayarak yakalayabilir.

Penguenler, enerji tasarrufu yapmak için sarkaç hareketiyle yürürler. Colorado Üniversitesi’nden Timothy Griffin ve Rodger Kram, penguenleri San Diego kentindeki Deniz Dünyası Merkezi’nde aylarca süren bir incelemeye aldı ve ilginç bulgular elde etti. İki bilimadamı, araştırmanın sonucunu şöyle açıkladı: “Aşırı kısa bacaklı olan penguenler, yana doğru adımlar atarak kaslarının daha az yorulmasını sağlıyor. Böylece her adımın sonunda bir sonraki adım için enerji depoluyor. Normal yürümüş olsalar, kendi heybetlerindeki bir hayvandan iki kat daha fazla enerji harcamaları gerekiyordu. İşte bunu keşfederek bu şekilde yürümeyi geliştirmişler Sadece yürümeye başlarken enerji harcıyorlar, bir de dururken.

Herkes rüzgarın hareket eden hava olduğunu bilir, peki havayı hareket ettiren nedir? Tabii ki atmosferin değişken sıcaklığı! Güneş yeryüzünü ısıttıkça atmosfer de ısınır. Yeryüzünün bazı bölgeleri güneş ışınlarını dik olarak alır ve her zaman sıcaktır. Diğer bölgeler güneş ışınlarını eğik olarak alır ve iklim daha serindir. Soğuk havadan daha hafif olan sıcak hava yükselir. Daha sonra soğuk hava yükselen sıcak havayla yer değiştirir. Havanın bu hareketi rüzgarı oluşturmaktadır.

Ozon, her molekülün iki yerine üç oksijen atomu taşıdığı bir oksijen formudur. Yer seviyesinde havayı kirletmesi, stratosferdeyse tehlikli ültraviyole ışınlarını emdiği için yararlı oluşu kimyanın tuhaf bir cilvesidir.

İnsanoğlunun Dünyayı 3 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 başka canlı ile paylaştığı hesaplanmıştır

Köstebekler bir saatte 45 m. uzunluğunda tünel kazabilir

Geçen yıl da insanlar onlardan gübre, köpek yemi, margarin ve sabun yapmak için 23.000 balina öldürdüler.

Kangurular geri geri yürüyemezler.

Nar bülbülü (Erithacus rubecula) nerede bulunursa bulunsun her zaman göç edeceği yere doğru döner. Bunu yapabilmek için dünyanın manyetik alanından yararlanır. Fakat nar bülbülüne bu yönelişi yaptıran düzenin nasıl çalıştığı henüz bilinmemektedir.

Marmara Denizi’nde ne büyüklükte deprem olabileceği ve tsunami yaşanıp yaşanmayacağı tartışılırken, Yıldız Teknik Üniversitesi deprem uzmanları, depremin ve deniz dalgalarının yıktığı bir şehir tespit etti.

Çanakkale’de tesadüfen ortaya çıkarılan ve hâlâ arkeolojik kazıları sürdürülen antik Parion kentinde inceleme yapan Prof. Dr. Doğan Perinçek ve Prof. Dr. Şükrü Ersoy, kentin büyük depremlerle yıkıldığını ve bazı bölümlerinin sular altında kaldığını söyledi. İki jeolog, bu kanıya şehir kalıntılarının suyun altında kalması, kayaların yapısı ve deniz cisimleriyle, şehir kalıntıları ve insan iskelet parçalarının birbirine karışması gibi verilerden ulaştıklarını kaydetti. Ekibe göre, şehir birden fazla defa yıkılmış, sonunda da büyük ihtimalle M.Ö. 1. yüzyıl ile M.S. 2. yüzyıl arasında meydana gelen büyük depremlerden biri ile tamamen yok olmuş. Mezar, kiremit ve heykel gibi parçaları kazılarla ortaya çıkartılan şehrin bazı kalıntıları, bugün bir çay bahçesinin duvarı olmuş.

Miletoslular tarafından M.Ö. 7. yüzyılda kurulduğu bilinen şehir bugün, Biga’nın kuzeybatısında, Kemer köyünün yer aldığı bölgedeydi. Öte yandan, son 3 bin yılda Türkiye coğrafyasında 100 civarında tsunaminin yaşandığı ortaya çıktı. Prof. Dr. Yıldız Altınok, Marmara Denizi’nin yapısı gereği büyük bir tsunami oluşmasının beklenmediğini, ancak tarihte ilginç su baskınlarının yaşandığını belirtti.

10 Gramlık bir sümüklü böcek 1 Kilogramlık yükü çekebilir.

Büyüklükleri karıncalar kadar olan termitler, toprak üzerinde yüksekliği 8 metreyi bulan yuvalar yapabilirler.

En yüksek gelgitler Kanada’daki Fundy Körfezi’nde gerçekleşmektedir. Sene boyunca değişik zamanlarda med ve cezir arasındaki fark 16 metreyi bulmaktadır.

Yılda 100 milyon köpekbalığı sadece yüzgeçleri için öldürülmektedir. Bir yıl içinde bir milyon balıkçıl kuş ve 100.000 deniz memelisi ve deniz kaplumbağası plastiklere dolanıp havasızlıktan ölmektedir. Her yıl yaklaşık 1000 kilometre balığ ağı denizlere bırakılmakta ve bir ölüm örtüsü oluşturmaktadır.

Kurbağa , yavru iken solungaçla, yetişkin duruma geldikten sonra akciğerleriyle solunum yapar

Filler zıplamayan tek memelidir.

Yarasalar zifiri karanlıkta 0.6 mm. çapındaki bir teli bile tespit edebilir.

En küçük kuş yumurtası mine çiçeği sinekkuşuna aittir. 10 mm’den daha kısadır ve 0,37 gram ağırlığındadır

Elektrikli yılanbalığı ortalama 350 volt ve maksimum 650 volt elektrik üretebilir.

Biyologların 2100 yılı için yaptıkları tahmine göre, koruma altına alınmazlarsa 23000 dört ayaklı hayvandan 6000 tanesini yitireceğiz.

Dünyanın toplam sahil şeridinin uzunluğu 504.000 km’dir. Bu uzunluk ekvator etrafında 12 tura eşdeğerdir. Kanada dünyada en uzun sahil şeridine sahip ülkedir. (243,797 km) Türkiye’nin sahil şeridinin uzunluğu 8.333 km’dir.

Kış uykusu sırasında, bir kirpinin vücut ısısı 5.5 dereceye düşer. Kalbi dakikada 2-6 arasında bir oranda atar ve dakikada sadece 1-3 nefes alır.
Bir yıl içinde denizlerden avlanan balıkların ağırlığının üç katı kadar atık denizlere atılmaktadır. – 1 litre motor yağı 530.000 litre içme suyunu kirletebilmektedir.

Sahil bölgeleri kalabalıklaştıkça sahildeki suyun kalitesi düşecek sahildeki vahşi yaşam yok olacak ve sahiller yok olacak. Pasifik sahilleri %60’ı ve Atlantik sahillerinin %35’i her sene 1 metre aşınmakta ve yok olmaktadır.

Yarasaların avlarını tespit etmek için kullandıkları sistem, insan yapısı radar ve sonarlardan milyarlarca kez daha verimli ve hassastır.

Dünyadaki en büyük balık sıcak sularda yaşayan ve planktonlarla beslenen balina köpekbalığıdır. En büyüğü 12 metre olarak ölçülmüştür ve yaklaşık 10.000 kg ağırlığındadır.

Islak ve çamurlu yerlerde yuva yapan dalgıç kuşunun yumurtalarının yavrunun havasızlıktan ölmesini önleyen özel bir inorganik tabaka ile kaplıdır.

Deniz yosunu fotoğraf filmi, pamuk ipliği, ilaç, boya, yüz kremleri, sabun ve dondurma yapımında kullanılmaktadır.

Tarantulalar iki buçuk yıl yiyeceksiz yaşayabilirler.

Son 4000 sene içerisinde herhangi yeni hayvan evcilleştirilmemiştir.

Denizler dünyadaki proteinin en büyük kaynağını oluşturmaktadır. Her yıl yaklaşık 70-75 milyon ton balık avlanmaktadır. Bu miktarın yaklaşık 29 milyon tonu insanların tüketimi içindir. Küresel balık üretimi büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanları üretimini aşmaktadır. – Balıkların çok büyük bir kısmı insan etkileri daha az olduğundan güney yarıkürede yaşamaktadır. – Dünyadaki en büyük 17 balık yaşam alanının 15’i o kadar çok istismar edilmiştir ki balıkların üreme hızı yetersiz kalmıştır. Bu nedenle pek çok balık popülasyonu hızla azalmaktadır. – 19. yüzyılda 90 kiloya kadar morina balığı avlanabilirken günümüzde avlanan en ağır morina balığının ağırlığı 18 kiloyu geçmemektedir. Nedeni: aşırı balık avlama

Hava kirliliği denizlerdeki zehirli maddelerin içte birini oluşturmaktadır. Denizlerdeki zehirli maddelerin %44’ü nehir ve akarsulardan kaynaklanmaktadır.

Dünyanın en hızlı kuşu Boğazlı Kırlangıç’tır. 3 saniye süreyle saatte 128 km. sürate ulaşmıştır.

Ağırlığı 600 kg olan bir inek (Bas taurus) 1,2 kilovatlık ısı üretir. 20 ineği ile 150 m2 lik alanı böyle ısıtan bin çiftçi yılda 3300 litre fueloil
kullanmış demektir. Havalandırma düzeniyle ahırdan atılan sıcaklık pompalarla emildiği takdirde suyun sıcaklığı 40 ila 50 dereceye çıkarılabilir. Bunu yüzyıllardan beri bilen kırsal alan çiftçileri ahırları üzerinde yaşayarak az yakıtla ısınabilmiştir.

Dünyadaki mercan kayalıklarının %60’ından fazlası kirlilik, tortulaşma ve küresel ısınmadan kaynaklanan deniz suyu sıcaklığı artışının yol açtığı ağarlaşma etkisi nedeniyle tehdit altındadır. Küresel mercan İzleme Ağı bugün mercan kayalıklarının %30’unun yok olduğunu 2050 yılında sadece %30’unun geriye kalacağını belirtmektedir.
Bazı balıklar oldukça uzun yaşarlar. Örneğin, Kanada’nın Pasifik kıyısında yaşayan “Rougheye Rockfish” isimli balık türünün yaklaşık 150 yıl hayatta kaldığı tahmin edilmektedir.

Dünya nüfusunun yarısından fazlası sahilden 100 km’lik bir uzaklıkta yaşamaktadır. Bu 2.7 milyar insandan fazladır. Hızlı kentleşme sahillerde her birinin nüfusu 10 milyondan fazla olan dev şehirleri ortaya çıkarmaktadır.. Sahil bölgelerindeki artan nüfus daha fazla deniz kirlenmesine ve sahildeki yaşam alanlarının dağılmasına yol açmaktadır. Her yıl yaklaşım 6,5 milyon ton ( 6.500.000.000 kg) çöp denize boşaltılmaktadır.

Yetişkin bir ayı, bir at kadar hızlı koşabilir.

İnsan vücudunun radyasyona direnci 600 rads dolayında iken akreplerin direnci 150.000 rads’a kadar çıkabilir.

reddittumblr

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
236 views okuma
22 Şubat, 2013
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Anla Sevgimi - Chat Sohbet Odaları Mobil Sohbet Siteleri
error: Content is protected !!