doğru bilinen yanlışlar

AnLaSevgimi.Com Türkiye'nin En Güvenilir Sohbet Sitesidir.

Doğru Sanılan Yanlışlar

YANLIŞ: Unutkanlık güçsüz hafıza belirtisidir.

DOĞRU: Unutkanlık nedeni her zaman kötü hafıza değildir. Hatta iyi hafıza göstergesi bile olabilir. Bazı insanlar bilgilerin gigabaytlarını depolayabilirler. Eğer onlardan biriyseniz, bütün hacim, özellikle gereksiz bilgilerle doludur ve akıl çöplüğü gibidir: bu beyninizi darmadağınık edebilir. İyi hafızanın anahtarı seçici olmaktır: ilgili olanı elde tutmak, önemsiz olanı çıkarıp atmaktır.

Beyniniz yeni hazırladığınız tostunuzu nereye koyduğunuz, caddedeki trafik işaretinin ne söylediği gibi şeylerin bulunduğu kısa süreli görsel bellekte ise genelde bir kerede sadece üç ya da dört şeyi tutabilir. Bundan dolayı, verilerin gereksiz parçalarını etkili bir şekilde “silme” bir şeyleri anımsamada iyi olup olmadığınız arasında farklılık yaratabilir.

YANLIŞ: Güneş ışınları her zaman zararlıdır.

DOĞRU: Elbette yazın güneş ışınları altında kalmanın birçok zararı vardır ve size zarar verebilir. Ancak araştırmalar güneş ışığı altında kalmanın birçok yararı olabileceğini gösterdi. Karanlık kış günlerinde, kansere karşı savaşan D Vitamini alımını artırmalısınız. Cildiniz D Vitaminini güneş ışınları yardımıyla üretir. Kansere karşı mücadeleyi etkin kılan bu vitamin, vücudunuz tarafından güneş ışınları yardımları ile üretilir. Yani kış güneşine hemen hayır dememelisiniz!

YANLIŞ: Patates ve ekmek kilo aldırır.

DOĞRU: Aslında tam tersidir diyebiliriz. Nişasta içeren ekmek (sadece kepek ekmeği) ve sebzeler, vücudunuza beyinden kaslara kadar ihtiyacınız olan kaliteli karbonhidratı içerirler. Elbette ekmeğinizin üzerini tereyağı ile kaplar ve patatesi haşlanmış olarak değil de kızartılmış olarak yerseniz, kalorileri üçe veya dörde katlarsınız.

YANLIŞ: Meyveler mevsimine göre yenmelidir.

DOĞRU: Yazın muz yemenin hiç bilmediğiniz faydaları olabilir.Eğer sofranızı sizi mutlu eden bir yiyecekle tatlandırmak isterseniz, yazın muzu tercih edebilirsiniz. İçeriğindeki triptofan tüketildiği zaman serotonine döner,ki o da meşhur olarak bildiğimiz mutluluk hormonu olarak adlandırılır. Bu sayede kış ve yaz mevsimleri arasındaki geçişte maruz kalabileceğiniz Mevsimsel Uyum Bozuklu Sendromu riskini azaltabilirsiniz.

YANLIŞ: Terliyken su içilmez.

DOĞRU: Sıcak havalara bağlı olarak vücuttan çıkan ter, potasyum ve sodyum gibi vücuda faydalı mineralleri de beraberinde götürür, ter ile birlikte sıvı kaybeden vücudun kalp ve damar sisteminin zorlanır, bedenin iç ısısını güvenli bir seviyede koruması çok zor bir hale gelir. Yani ‘terli terli su içilmez’ gibi bir mantık yanlıştır. Sıvı kaybının neden olduğu olumsuzlukların önüne geçilmesi için terliyken de su içilmelidir. Suyla beraber vücudun kaybettiği elektrolit ve enerjiyi de yerine koyacak türde maddelerin alımı çok daha faydalıdır.

YANLIŞ: Yüzleri hatırlamak sadece zeka ile alakalıdır.

DOĞRU: Bu önermenin cevabı tam olarak evet değildir. Harvard Üniversitesi’nde psikoloji alanında doktora sonrası araştırmacı olan Richard Russel: “Beynin yüzleri tanıma becerisi insandan insana farklılık gösterir: küçük bir azınlık diğerleri tanımakta tamamen yeteneksizken, “süper-tanıyıcılar” beyinlerinin yüz tanıma bölümünü son derece iyi bir şekilde çalıştırarak yüz tanıma konusunda olağanüstü bir kabiliyete sahiptir.” diyor.

YANLIŞ: Şekerleme yapmak zararlıdır.

DOĞRU: Gün içinde kısa bir uyku hem stresi azaltır hem de kalbinize yararlıdır. Günlük 30 dakika ve haftada 3 kere şekerleme yapmak en idealidir. Orta yaşlı çalışan erkekler gün içerisinde şekerleme yaparak ölümcül kalkp krizlerini ve diğer kalp problemlerini 7 oranında azaltmıştır. Peki ya kadınlar? Her ne kadar yapılan çalışmanın ana konusu erkekler de olsa kadınlar da büyük ihtimalle aynı yararı görmekteler. Gün içerisindeki kısa uyku molaları stresi azaltmak için en büyük yardımcılarınızdan biridir.

YANLIŞ: Acı biber zararlıdır.

DOĞRU: Acı biberin sizi şaşırtacak faydaları vardır. Acı bibere acılığını veren kapsaisin, yeni yapılan bir çalışmada karaciğerdeki kanserli hücreleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmuştur, bu yüzden de karaciğer kanserine karşı koruyucu olabileceği düşünülmektedir. Kapsaisin biberleri acı yapan maddedir. Kapsaisin’in önemli bir kısmı biberlerin çekirdeğe yakın bölümündeki beyazımsı etli bölümde yer almaktadır. Bu biberler çıplak el yerine eldivenle tutulmalı ve eller göz, ağız ve buruna temas ettirilmemelidir. Eğer biberler sizin için fazla acı ise onları kesip tuzlu suda bir saat kadar bekletmeniz acısını hafifletecektir.

YANLIŞ: Islak saçla dışarı çıkarsan grip olursun.

DOĞRU: Soğuk kış aylarında bile üşümek, ıslak saçla ya da ceketsiz olarak dışarıya çıkmak gribe yol açmaz. Çünkü gribin gerçek nedeni virüslerdir. Hastalık ancak virüs taşıyan kişilerle temas edilmesi ya da aynı havanın solunması yolu ile bulaşır. Grip vakalarının çoğunlukla kışın görülmesinin nedeni soğuk havalar değil, uzun süre kapalı ortamlarda kalmak ya da hastalarla yakın temasta bulunmaktır.

YANLIŞ: Loş ışıkta okumak gözlere zarar verir.

DOĞRU: Tersine aşırı karanlık olmamak şartıyla loş bir ortamda kitap okumak, gözlerin çabuk yorulmasını önleyecek ve okumayı daha keyifli hale getirecektir.

YANLIŞ: Havuç yemek daha iyi görme yeteneğine yardımcı olur.

DOĞRU: Havuç, içinde bulundurduğu A Vitamininin bir bileşeni olan beta karoten sayesinde, görme duyumuzu korur. Fakat olan görme yeteneğini daha ileriye taşımaz.

Aksi halde gözlük kullanan kişiler bolca havuç yiyerek gözlüksüz aynı kalitede görürlerdi, değil mi?

YANLIŞ: Soğuk su ile buz yapmak daha hızlıdır.

DOĞRU: Eğer buz yapmak için tercih şansınız varsa daha sıcak suyu tercih edin. Gerekli şartlar sağlandığında sıcak su ile buz yapmak daha hızlı bir yoldur. Bu durumun nedenlerinden biri sıcak suyun buharlaşmayla yaşadığı kütle kaybı ve buna bağlı olarak donmak için daha az enerjiye ihtiyaç duymasıdır. Bu olgu M.Ö. 350 yılında Aritotales tarafından tanımlanmıştır. Günümüzde ise, 1963’te kaynamış sütü dondurma yapmak için kullanırken bu durumu fark eden ve olayı yeniden bilim literatürüne kazandıran bir öğrenci olan Erasto B. Mpemba’nın ismini alarak”Mpemba Etkisi” adıyla anılmaktadır.

YANLIŞ: Bel fıtığı, ileri yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır.

DOĞRU: Yaygın bir sağlık problemi olan bel ağrısı ve bel fıtığı görülme yaşının 21’e kadar düştüğü bildirildi. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan araştırma sonucuna göre, 21-30 yaş arası sağlıklı kişilerin üçte birisinde disk dejenerasyonu, yani bel fıtığı sorunu olduğu görülmüştür. Bununla beraber, çocukluk döneminde bel fıtığı erişkinlerden çok daha az oranda oluşmaktadır. Bu dönemde bel fıtığı görülme oranı, genellikle 11-16 yaş arası olup, 10 yaş altında çok nadirdir.

YANLIŞ: Yağın her çeşidi zararlıdır.

DOĞRU: Uzmanlar, keten tohumu, çörek otu, nar çekirdeği, üzüm çekirdeği, ceviz ve fındık yağından günde bir kaşık tüketilmesinin, damar sertliğinin gelişmesini önlediğini belirtiyor.Fazlasının elbette ki zararlı olduğu yağ, aslında sizi birçok hastalığa karşı koruyabilir. Unutmamanız gereken, kullandığınız yağın doğal olması gerektiğidir.

YANLIŞ: Maydanoz yemek kötü nefes kokusunu engeller.

DOĞRU: Uzun zamandan beri insanlar kötü nefesi engellemek için maydanoza güveniyor. Maydanozun, her ne kadar ferahlatıcı ve tazeleyici bir etkisi, içinde bulundurduğu antibakteriyel özellikleri nedeniyle tüketilmesi yararlı olsa da, konu ağız kokusuna geldiğinde sizin için en iyi korumayı sağlamıyor. Yapılan araştırmalarda, ağız kokusuna neden olan sülfürün (ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar) maydanoz alımı sonrasında azalmadığını göstermiştir. Ağız kokusuna çözüm olarak uzmanlar yeşil çayı tavsiye ediyor.

YANLIŞ: B Vitamini sivrisineklerden korur.

DOĞRU: Son zamanlarda sivrisineklerin neden bazı insanlara daha yaklaşmadıkları konusunda B Vitaminin rolü olduğuna dair yazılar çıkmaya başladı. Bunların herhangi bir ispatı bulunmamaktadır. Amerikan Sağlık Kurumu’nun araştırmasına göre, sivrisinekler B,C ve diğer vitamin oranları fazla olan kişilerle, az olanları birbirinden ayırmıyor.

YANLIŞ: Stres sivilce yapar.

DOĞRU: Stresin sivilceye yol açtığı genel ve yaygın bir kanıdır. Amerika’nın Wake Forest eyaletinde yeni yapılan bir çalışmada 94 kişinin düzenli olarak ciltlerindeki sebum düzeyleri ve psikolojik durumları takip edildi. Yapılan çalışmada, önemli kararlar öncesinde stres altına giren deneklerin sebum oluşumlarında artış gözlenmedi. Akne genellikle sebum bezleri düzeyinde başlar. Sebum cildimizin altındaki yağ bezelerine ismini veren maddedir. Cildi ve saçlarımızı korur. Fiziksel olgunluğa erişen hormonlar yağ bezlerinin daha fazla sebum üretmesine neden olur ve bu da bildiğimiz sivilce oluşumu ile sonlanır.

YANLIŞ: Esmer şeker daha sağlıklıdır.

DOĞRU: Bazı durumlarda esmer şeker (özellikle ham şeker olarak anıldığı zaman) saf ve tam olarak rafine edilmemiş şekerdir. Ancak genellikle üreticiler şeker pekmezini saf beyaz şekere katarak yaklaşık yüzde 5 ila yüzde 10 şeker pekmezi içeren bir karışım yaratmayı tercih ederler. Çünkü bu onlara nihai ürün üzerindeki rengi ve kristallerin büyüklüğü üzerinde kontrol şansı tanır.

Yani besleyicilik açısından şekerin iki versiyonu da benzerdirler. Amerikan Tarım Bakanlığı’na göre, bir çay kaşığı esmer şekerde yaklaşık 17 kilokalori, aynı miktar beyaz şekerde ise 16 kilokalori vardır. İçindeki şekerpekmezi özünden ötürü esmer şeker özellikle kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum gibi çeşitli mineraller içerir. Beyaz şeker bunlardan hiçbirine sahip değildir.

YANLIŞ: Egzersizleri sabah yapmak daha yararlıdır.

DOĞRU: Yapılan çalışmalarda, bilim adamları saat 16:00 ile 19:00 arasında vücut ısısı daha fazla olduğunu ve hormonların daha aktif hale geldiğini gözlemlemiştir. Bu da testosteron hormonun kaslarımız için daha aktif olduğu anda egzersizi tercih etmemiz anlamına geliyor. Elbette unutmamanız gereken bir nokta var, sabah ya da akşam egzersiz her saatte sizin için çok faydalıdır!

YANLIŞ: Havuzlardaki klorin maddesi saç dökülmesine neden oluyor.

DOĞRU: Amerikan Dermotology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, havuzlarda bulunan klorin derecesinin saçlara bir miktar zararlı olduğu kabul ediliyor fakat saç dökülmesine neden olmuyor.

100 kişi üzerinde yapılan araştırmanın deneklerinden 57’si yüzücü, 43’ü ise havuza girmeyen kişilerden oluşturuldu. Araştırma sonunda bakılan değerlerde saç kaybının oluşmadığı gözlemlendi. Bununla beraber uzmanlar sık havuza giren kişilerin diğer zararlarına karşı klorin önleyici sabun veya şampuan kullanmalarının yararlı olabileceğini belirtiyor.

YANLIŞ: Traş kılların kalınlaşmasına ve koyulaşmasına neden olur.

DOĞRU: İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en kolay yolu olan traş, sanılanın aksine kılların kalınlaşmasına ya da koyulaşmasına neden olmaz. Sadece kıl kökleri uzadığı için tüyler daha kalın veya koyu gözükür, oysaki kıl miktarı aynıdır.

YANLIŞ: Kahve tok tutar.

DOĞRU: Kahvedeki kafeinin tok tuttuğu doğru değildir. Tersine, kafein hipoglisemiyi artırdığı için açlık krizlerine bile yol açabilir. Hipoglisemi döneminde kahve içtiğinizde belki hipoglisemiye bağlı yorgunluk, bitkinlik, uyku hali gibi sorunlarınızda geçici bir azalma olabilir ama kafein, hipoglisemi atağını daha da derinleştirir. Benim tavsiyem sonu ‘in’ ile biten zararlılara ihtiva eden her şeyden (kafein, nikotin, vb.) uzak durmanız ya da makul miktarlarda tüketmeniz.

YANLIŞ: Yemek üzerine içilen çay kansızlık yapar.

DOĞRU: Çaydaki tanen bileşiklerinin yiyeceklerle alınan demirin emilimi azaltmak gibi bir etkisi olsa da bu etki pratikte ihmal edilebilecek kadar az ve önemsiz. Yani yemek üstüne içilen bir bardak çayın demir emilimine ciddi bir etkisi neredeyse yok gibi. Eğer yemek sonrası içilen bir bardak çay kansızlık yapsaydı en azından Erzurumluların tümünün anemik olması gerekirdi. Yemek üstüne içilen çay, hazmı kolaylaştıracağı için belki faydalı bile olabilir ama klinik düzeyde bir demir eksikliği kansızlığına asla sebep olmaz.

YANLIŞ: Beş duyu organımız vardır –görme, işitme, dokunma, koklama ve tat alma.

DOĞRU: Aslında çok daha fazla sayıda duyumuz bulunur. Kimileri bu sayıyı 21’e kadar çıkartmıştır. Bunlardan en bariz olanları denge, acı ve ısıdır. Ayrıca 4 tane içsel duyumuz vardır: hayal gücü, hafıza, sağduyu ve değerlendirme gücü.

YANLIŞ: Gökkuşağında yedi renk vardır.

DOĞRU: Gökkuşağındaki renkler kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve mor olarak bilinir. İşin aslı, gökkuşağında kesintisiz bir renk spektrumu vardır, ancak insanın renk algısı, ortada bir kuşak serisi olduğu yanılgısını yaratır. Kimi gökkuşaklarında ise insan gözünün görebileceği 7’den fazla kuşak bulunur.

YANLIŞ: Alkollü içecekler vücudu ısıtır.

DOĞRU: Bu tamamen yanlış bir inanıştır. Yine de filmlerde alkol üşümenin çaresi olarak gösterilmeye ve insanlar, boyunlarında likör fıçısıyla gezen St. Bernard köpekleriyle ilgili efsaneye inanmaya devam ediyor. Oysa alkol aldığınızda vücut ısınız düşer, çünkü alkol vücudun yüzeyine daha fazla kan ulaşmasını sağlar ve bu da vücutta ısı kaybına neden olur. Alkol aldıktan sonra hissedilen sıcaklık hissi, kanın yüzeye doğru akışının cildi ve ciltteki sinir uçlarını ısıtması ve bunların beyne sıcaklık algısını iletmesi gerçeğiyle açıklanabilir.

YANLIŞ: Küçük depremler, büyük depremlerin gerçekleşme şansını azaltır.

DOĞRU: Küçük sarsıntıların meydana gelmesinin büyük bir depreme yol açabilecek basınç birikimini hafiflettiğine dair ortak bir kanı vardır. Fakat bunun doğruluk payı yoktur. Sismologlar, 6 büyüklüğündeki bir depremin 5 büyüklüğünde 10 adet, 4 büyüklüğünde 100 adet, 3 büyüklüğünde 1000 adet vs depremin toplamına eşit olduğunu gözlemlediler. Bu, çok sayıda küçük deprem demek oluyor, ancak büyük bir depremi bertaraf edebilecek kadar fazla sayıda küçük sarsıntının gerçekleşmesi mümkün değildir. Örneğin 6 büyüklüğündeki bir depremin yarattığı enerjinin oluşması için 32 kere 5 büyüklüğünde, 1000 kere 4 büyüklüğünde, 32000 kere 3 büyüklüğünde deprem olması gerekir. Dolayısıyla, her ne kadar büyükten ziyade küçük sarsıntılar kaydediliyor olsa da bunlar hiçbir zaman arada bir görülen büyük bir depremi saf dışı edemez.

YANLIŞ: Yemek yedikten sonra yüzmek için en az 30 dakika beklenmelidir.

DOĞRU: Vücudun, kan dolaşımını sindirim sistemine yönelttiği ve kaslardan uzaklaştırdığı, bunun da krampa yol açabileceği gerçeğine dayanan teorik bir endişe olmasına karşın bugüne kadar hiç kimse dolu bir mideyle yüzdüğü için boğulmadı. Büyük bir tabak yemek yedikten sonra yüzmek size rahatsızlık verebilir, ancak boğulmanıza sebep olmaz. Eğer kramp girse bile çoğunlukla, ciddi bir zarar görmeden sudan kolayca çıkabilirsiniz.

YANLIŞ: Dünya nüfusu tehlikeli denebilecek bir yoğunluğa ulaştı veya ulaşmasına az kaldı.

DOĞRU: Bu söylenti, uzun süredir ortalıkta dolaşıyor – ta 18’inci yüzyılda Malthus isimli bir Anglikan kilisesi rahibi, çevrecilere: “Nüfusun gücü, yeryüzünde insanların rızıklarını verecek güçten çok daha büyüktür” dediğinden beri… İşin aslı, dünya fazlasıyla boş alanı bulunan geniş bir gezegendir. O zaman, 6 milyar insanı yerleştirmek için ne kadar alana ihtiyaç duyulur?

Bir fikir vermesi açısından, Japonya’nın ulusunu ele alalım. Yüzölçümü 377,873 km2 olan Japonya’da kişi başına yaklaşık 62 m2 düşüyor. Eğer dört kişilik aileleri, her katta bir aile olacak şekilde iki katlı binalara yerleştirecek olursak her apartman 492 m2 yer kaplayacaktır. Eğer dört kişiye 743 m2’nin düştüğü A.B.D ortalamasını ele alacak olsak bile, gezegenin tüm nüfusu Teksas ve Nevada eyaletlerinin toplamı kadar bir alana rahatlıkla sığar. Geri kalan tüm topraklar ise üretim ve eğlence mekânlarına kalır.

YANLIŞ: Uçakta cep telefonu kullanmak uçuş emniyetini tehdit eder ve uçağın düşmesine sebep olur.

DOĞRU: Federal Havacılık Kurulu, 25 senedir her türlü elektronik cihazı radyo frekansının 100 katındaki parazit seviyelerinde test etti, fakat hiçbir sorun meydana gelmedi. Kurum, çalışan elektronik cihazlarla uçağın düşmesi arasında bir bağlantının kanıtlanmadığını açıkladı. Bu nedenle havayolu şirketleri bu konudaki politikalarını kendileri belirliyorlar. Uçuş sırasında cep telefonunuzu kullanırsanız uçuş ekibiyle çatışma riskini almış olursunuz ancak uçak düşmez. Bundan dolayı kimi havayolu şirketleri, uçuş sırasında cep telefonu kullanımını serbest bırakmaya başladılar.

YANLIŞ: İnsanlar yaşlandıkça huysuz ve aksi olurlar.

DOĞRU: Yeni yapılan bir çalışmaya göre 30 yaşından sonra kişilik çok fazla değişikliğe uğramıyor. Yani eğer 40’lı yaşlarınızda neşeli ve sosyal bir insansanız, 80 yaşınızda da öyle olacaksınız demektir. Bazı yetişkinlerin yaşadığı kayda değer karakter değişiklikleri ise yaşlanmaya değil, bunama veya felce bağlı olarak ortaya çıkar. 30 yaşından sonra evlenmek isteyenler için bu, dikkate almaya değer bir bilgi olabilir, çünkü böylece müstakbel eşinizin size karşı davranışlarının ilerleyen yaşlarında da değişmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

YANLIŞ: Suşi, çiğ balıktır.

DOĞRU: Suşi çiğ balık demek değildir ve tüm suşilerin içinde de çiğ balık bulunmaz. Japonların çiğ balık için kullandıkları terim “sashimi”dir. Suşi terimi ise yemeğin içindeki pilavın ekşi bir sosla birlikte hazırlanması yöntemine gönderme yapar. Pilavda kullanılan malzemelerin arasında geleneksel olarak çiğ balık kullanılıyor olabilir, ancak bu pilavda aynı zamanda pişirilmiş deniz ürünleri, balık umurtası, yumurta veya çeşitli sebzeler de bulunur. Yosuna sarılmış suşi ve diğer malzemelerden oluşan yemekler ise suşi değil “makizushi” olarak adlandırılır.

YANLIŞ: Cep telefonu kansere neden olur.

DOĞRU: Açılan davalar ve medyada çıkan birtakım haberler, cep telefonunun kansere sebep olduğu özellikle de beyin kanseri efsanesini besledi. Tüketiciler daha sonra bu iddiayı yalanlayan haberleri görmemiş olabilirler, çünkü bunlar, cep telefonu tehlikesini vurgulayan haberler gibi baş sayfalardan verilmediler. Bazı çalışmalar, seyrek görülen beyin tümörü oluşumlarıyla cep telefonu kullanımı arasında bir bağlantı olabileceğini gösterdi, fakat beyin kanseriyle ilgili iddiaların geçersizliği, çeşitli çalışmalar sonucu doğrulandı.

YANLIŞ: Christopher Colombus dünyanın yuvarlak olduğunu keşfetti.

DOĞRU: Bu, milyonlarca insanın inandığı çok eski bir efsanedir. Bize aktarılan hikâyede, çevresinde bulunanların Cenevizli Colombus’un yapacağı yolculuğun başarısızlıkla sonuçlanacağına hüküm verdikleri, çünkü dünyanın sonuna gelerek oradan düşeceğine inandıkları anlatıldı. Bu, 1490’larda oluyordu. Fakat insanoğlu dünyanın yuvarlak olduğunu bundan 2000 yıl öncesinden beri, (henüz dünya üzerinde İspanya diye bir ülke olmadığı zamanlarda) yani Pitagor bu fikri ortaya attığından beri, biliyordu.

Colombus, asıl varmak istediği yeri bulamadı, fakat bu yolculuk sayesinde Amerika’yı keşfetmiş oldu. Bu da, başarısız bir yolculuk için kötü bir son sayılmaz. Dünyanın yuvarlak olduğu teorisi o kadar iyi bir şekilde kurulmuştu ki, tüm navigasyon yöntemleri bu teori üzerine temelleniyordu.

YANLIŞ: On yıl içinde dünyada hiç muz kalmayacak.

DOĞRU: Aslında bu efsanede bir gerçeklik payı bulunuyor. Şöyle ki; bazı Asya ülkelerinde, Panama hastalığı adıyla da bilinen ve muzları tehdit eden bir hastalık var. Ancak bu durum dünyadaki tüm muzları –hatta Asya’dakileri bile- yok edebilecek kadar etkili değil. Üstelik Asya’da tehdit altında olan bu muz türü, dünyada bulunan ve insanların yemesinde bir sakınca görülmeyen 300 türden yalnızca bir tanesi.

YANLIŞ: Newton, altında oturduğu ağaçtan kafasına düşen bir elma sayesinde yerçekimi kanununu geliştirdi.

DOĞRU: İnsanlık tarihine mal olmuş büyük bir buluşun göz kırpar gibi ve tamamıyla tesadüfî bir olay sonucu gerçekleştiği düşüncesi her zaman heyecan vericidir. “Eğer doğru kişi, doğru zamanda, doğru yerde olmasaydı, insanlık çok önemli bir bilgiden mahrum kalacaktı” fikrine inanmak isteriz. Newton’un yerçekimi kanununu, kafasına düşen bir elma sayesinde bulduğuyla ilgili hikâyeyi de bu yüzden severiz. Ancak işin gerçeği şöyle:

Newton’la bir elma arasında kurulan ilk ilişki, bilim adamının ölümünden 60 yıl sonrasına dayanıyor: “Bir bahçede gezinirken, elmayı ağaçtan düşüren yerçekimi kuvvetinin yerden belli bir uzaklıkla sınırlı olmadığı, bu kuvvetin çok daha büyük olduğu düşüncesi aklına geldi.” (John Conduitt)

YANLIŞ: Einstein matematik dersinde başarısızdı.

DOĞRU: Bu, hemen herkesin inandığı yanlış bir bilgidir. Kaynağı ise 1935 yılında yayımlanan bir makaleye dayanır. Matematik derslerinde başarısız olan pek çok öğrenci bu hikâyeden cesaret alarak kendileri için de bir umut olduğunu düşünseler de, işin aslı Einstein henüz daha çok küçükken dehasını kanıtlamıştı.

YANLIŞ: Margarin, plastikten yalnızca 1 molekül farklıdır.

DOĞRU: Pek çok Amerikalının bu efsaneye inanmasına rağmen her sene, yedikleri tereyağının dört katı kadar margarin tüketmesi oldukça şaşırtıcı… Her ne kadar margarin hakkında duyduğumuz çoğu negatif iddia doğru olsa da, bu efsane doğru değil. Margarin, bitkisel yağın ısıtılarak hidrojenle sertleştirilmesiyle elde edilir. Bir başka deyişle, oda sıcaklığında katı kalacak noktaya kadar doyurulur. Bundan sonra, yağa benzeyen beyaz bir görüntü vermek için başka malzemelerle karıştırılır. Sarı gıda boyası da eklenerek işlem tamamlanır. Hiçbir maddeden alınan bir molekül, margarine eklendiğinde onu plastiğe dönüştüremez.

YANLIŞ: Katolik papazlar evlenemez

DOĞRU: Bu durumu aydınlatmak için öncelikle Katolik Kilisesi’nin yapısını anlamamız gerekir. Hıristiyan âleminde farklı kiliseler vardır. Bunlardan en yaygın olanı ise Roma Katolik Kilisesi’dir. Bunun dışında Doğu Katolik Kilisesi vardır. Bu iki kilise de Papa’nın yetki sınırları içinde yer alır ve aynı doktrinlere inanır. İki grup arasında pek çok fark vardır ve bunların hepsi ibadet tarzları ve belli kurallarla ilgilidir. Doğu Kilisesi’nde papazlar evlenebilirler, ancak evli bir papaz piskopos olamaz. Aynı durum zaman zaman Roma Kilisesi’nde de yaşanır. İngiliz Kilisesi gibi diğer dinlerin rahiplerinin (eğer dinlerini reddederek Katolik olurlarsa), evli olsalar bile, papaz olmalarına izin verilir. Dolayısıyla evli papazlar Roma Katolik Kilisesi’nin her kesiminde bulunur.

YANLIŞ: Kahve, sarhoş bir insanı ayıltır.

DOĞRU: Yanlış! Alkol, vücut tarafından sabit bir oranda (bir birim olan 8 gr.’ı yaklaşık bir saatte) metabolize edilir ve bunu hızlandırmanın hiçbir yolu yoktur. Bir büyük boy birada (yarım litre) iki birim alkol vardır. Dolayısıyla iki büyük bira içerseniz, kanınızdaki alkol seviyesinin sıfırlanması dört saat alacaktır. Kahve yalnızca sizin daha uyanık bir sarhoş olmanızı sağlar. En iyisi alkolün etkilerinin kendiliğinden geçmesini beklemektir.

YANLIŞ: Ispanak insanı güçlendirir – tıpkı Temel Reis gibi!

DOĞRU: Bu efsane, ıspanağın demir açısından zengin olduğu gerçeğinden ileri gelir. Fakat tam bu noktada bir hata yapılıyor, çünkü aslında ıspanakta sanıldığı kadar çok demir bulunmaz. İster inanın ister inanmayın, bu efsane bir el yazısı hatasından kaynaklanmaktadır. 1870’de bir doktor ondalık işaretini yanlış yere koyduğu için, ıspanağı olduğundan on kat fazla demir içeriyor gibi göstermiş oldu.

YANLIŞ: Adolf Hitler vejetaryendi ve alkollü içki kullanmazdı.

DOĞRU: Çok yaygın olan bu efsane, inanılmaz derecede popülerdir, çünkü tarihin en korkunç soykırımına sebep olmuş birinin hayvanları sevmesi ve onları yememesi ironik bir durum oluşturur. Burada doğru olan tek şey Hitler’in sebze ağırlıklı bir beslenme tarzını tercih etmiş olduğudur. Ancak alman sosisi ve domuz eti yemeyi de bir o kadar severdi. İçkide ise Hitler’in tercihi bira ve sulandırılmış şaraptı.

YANLIŞ: Alexander Graham Bell telefonu icat etti.

DOĞRU: Hepimiz Graham Bell’in telefonu icat ettiği ve ilk olarak sekreteri Watson’ı aradığıyla ilgili hikâyeyi duymuşuzdur. Fakat aslında çalışan ilk telefon bundan 15 yıl önce, Alman bir mucit olan Philipp Reis tarafından icat edilmişti. “Reis Telephon” ismini verdiği bu cihazı, ilk olarak 1861’de sunmuştu. Reis Telephon, müzik notalarını oldukça net olarak, ancak insan sesini zayıf bir şekilde iletebiliyordu. İnsan sesinin tel üzerinden ilk iletiminin Reis tarafından üretilen cihazla gerçekleştirildiği su götürmez bir gerçek. Ancak buna rağmen bütün övgüyü Bell alıyor.

YANLIŞ: Zıplayamayan tek memeli hayvan fildir.

DOĞRU: Öncelikle, yetişkin fillerin zıplayamadığını söylememiz gerek; tabii zıplamaktan kastedilen, hareketsiz pozisyondayken kendini yukarı doğru ittikten sonra bütün ayakların aynı anda havada olması durumuysa eğer… Fakat zıplayamama konusunda tek olduğuyla ilgili popüler efsanenin aksine, bu beceriksizlik yalnızca file ait değildir. Örneğin, Amerika’ya özgü, ismini “tembellik” kelimesinden (sloth) alan bir hayvan, yaşam tarzıyla da uyumlu olarak, zıplayamaz. Ayrıca, gergedan ve su aygırı da zıplayamayan memelilerdir, fakat fillerin aksine, koşarlarken dört ayaklarını birden aynı anda yerden kesebilirler.

YANLIŞ: Bir köpek yılı yedi insan yılına eşittir.

DOĞRU: Köpek yaşını insan yaşına eşitlemek için yapılan bu hesapta, normalde insanlarda 78 olan ortalama yaşam süresi, köpeklerde –insan yaşı cinsinden- 90’a kadar çıkar. Üstelik farklı köpek türlerinin ortalama yaşam süreleri büyük farklılıklar (6 yıldan 13 ve daha fazlası yıla kadar) gösterir. Ayrıca köpeklerin “çocukluk”ları oldukça kısa sürerken, orta yaş dönemleri oldukça uzundur. Dolayısıyla köpek yaşını insanınkiyle 1’e 7 şeklinde karşılaştırmak yanlıştır.

YANLIŞ: Kutup ayıları solaktır.

DOĞRU: Bu efsanenin nerden çıktığı tarihin karanlık dehlizlerine gömülmüştür. Hayatlarını kutup ayılarını araştırmaya adamış bilim adamları, bu hayvanların iki ellerini de aynı beceriyle kullanabildiklerini gözlemlemişlerdir. Bu efsanenin yayılma sebebi belki de, kutup ayılarının sol ellerini çok iyi kullanabildiklerini gören fakat sağ elleriyle de aynı şekilde çalışabildikleri gerçeğini göz ardı eden insanlar olabilir.

YANLIŞ: Çin Seddi uzaydan çıplak gözle görülen tek insan yapısıdır.

DOĞRU: Bu iddia pek çok açıdan yanlıştır. Öncelikle, dünyaya, Çin Seddi’ni görebilecek kadar yakın bir noktada bulunuyorsanız, karayolu ağlarını ve insan yapımı daha birçok objeyi görebiliyorsunuz demektir. Bir başka deyişle yalnızca Çin Seddi’nin göründüğü belli bir uzaklık yoktur. Dünyadan birkaç bin kilometre yüksekte ise insanoğlu tarafından yapılmış hiçbir şeyi görme olanağı yoktur.

YANLIŞ: Bir şeyleri kaldırmak fıtık olmanıza yol açar.

DOĞRU: Fıtık teknik olarak kasık ya da belinizdeki kasların duvarında bir açılma ya da zayıflamadır. Bir şeyleri kaldırmak fıtığa yol açmaz. Yine de ağır bir şey kaldırdığınızda bu sizin karın bölgenizdeki baskıyı artıracaktır. Eğer zaten fıtığınız varsa bu tarz bir baskı belinizdekilerin deliklerden fırlamasına yol açabilir. Bir şey kaldırmak bu dışarı doğru şişkinliklerin daha kalıcı ve görünür hale gelmesini sağlayabilir.

YANLIŞ: Köpeğin ağzı insanınkinden daha temizdir.

DOĞRU: Hem insan hem de köpek ağızlarında aynı bakteri oranına sahip. Köpeğin ağzının insanınkinden daha temiz olduğu miti, muhtemelen tıp literatüründen geliyor. İlk dönem araştırmalarına göre insan ısırığı ile oluşan yaraların mikrop kapma olasılığının köpek ısırığından daha fazla olduğunu göstermişti. Fakat daha sonra yapılan araştırmalar insanlarla köpeklerin ağzında aynı düzeyde bakteri olduğunu gösterdi.

YANLIŞ: En çok ısıyı başınızdan kaybedersiniz.

DOĞRU: Anneniz muhtemelen evden çıkmadan önce size hep “Bereni almayı unutma” demiştir. Hatta Amerikan Ordusu’nun rehberinde bile vücut ısınızın yüzde 40’i ila 50’sinin başınızdan kaybolduğu yazmakta. Eğer bu doğru olsaydı kış mevsiminde başımıza bir şapka takıp, pantolon giymeden dolaşabilirdik. Muhtemelen bu yanlış bilinen teorinin kökeni ise 50 yıl önce yapılan askeri bir araştırmaya dayanıyor. Kutuplarda hayatta kalmalarını sağlayacak elbiseler verilen deneklerin vücut ısılarını nasıl kaybettikleri ölçülmüş. Tabii deneklerin açıkta kalan tek yeri başları olduğu için en çok ısıyı da başlarından kaybetmişler.

YANLIŞ: Uyurgezerleri asla uyandırmayın.

DOĞRU: Birçoğu bu durumun kalp krizine, şoka ya da beyinde hasara yol açacağını düşünüyor. Bir uyurgezeri uyandırmak onları korkutabilir ve akıllarını karıştırabilir hatta bu duygularla size zarar vermeye de kalkabilirler. Dolayısıyla bir uyurgezeri uyandırmadan yatağına götürürseniz bu yapacağınız en iyi şey olur. Ama onları uyandırırsanız ne kalp krizi ne de felç geçirirler.

YANLIŞ: Şeker çocukları hiperaktif yapar.

DOĞRU: Şu ana kadar en az 12 ayrı çalışma çocukların yiyeceklerinin içindeki şeker seviyesini araştırdı. Fakat hiçbiri az şeker yiyen ya da çok şeker yiyen çocukların davranışları ile arada bir bağlantı kuramadı. Bu araştırmalarda şekerlemeler, çikolata ve doğal şekerler baz alındı. Şekere hassasiyeti olduğu düşünülen çocuklarla yapılan araştırmalarda bile çocuklar, şeker diyeti yapanlardan farklı bir davranış sergilemedi.

YANLIŞ: Gece yemek yemek insanı şişmanlatır.

DOĞRU: Sağlık dergileri, yeme alışkanlığınızı değiştirmenizi söylüyor. Öncelikli olarak da gece yemek yememeniz gerektiği. Eğer yatağa gitmeden önce yemek yerseniz, pek çok kaloriyi yakmayacağınız ve metabolizmanızın geceleri yavaşladığı anlatılıyor. Yapılan pek çok araştırma, asıl önemli olanın günün hangi zamanında değil ne kadar yediğinizin önemli olduğunu ortaya koyuyor. Mesela İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre 86 obez erkek ve ortalama ağırlıktaki 61 kadın arasında, ne zaman yemek yediklerine bakılarak bir fark olmadığı ortaya çıkmış. Aşırı kilolu 2.500 hasta arasında yapılan bir araştırmaya göre de günde üç öğünden fazla yemenin obeziteyle bir ilgisi olmadığı belirlenmiş. Aslında yapmanız gerekn çok basit; vücudunuzun yaktığından daha az kalori alın.

YANLIŞ: Yuttuğunuz sakız yıllarca bağırsağınıza yapışık kalıyor.

DOĞRU: Sakız, sakız mayası, tatlandırıcı, aroma ve renklendiricilerden oluşuyor. Sakız mayası sindirimi zor bir şey ve mideniz diğer yiyecekleri sindirdiği kadar kolay sindiremiyor onu. Yine de sindirim sisteminizin yuttuğunuz şeylerle başetme konusunda başka bir çözümü var. Sonuçta tam olarak sindiremediğimiz birçok şey yiyoruz. Bağırsaklarınız bu gibi şeyleri dışarı atabileceği hale gelene kadar içeride hareket ettiriyor, Muhtemelen birkaç gün sonra da boşaltım sisteminiz yuttuğunuz sakızı dışarı atmış oluyor. Yine de çok kısa sürede çok fazla ya da devaba boyutlarda sakız yutarsanız (ki bu çok çok nadir görülebilecek bir durum) sindirim sisteminiz tıkanabilir.

YANLIŞ: Çişiniz temiz olmalıdır.

DOĞRU: Eğer “uzman”ları dinleyecek olursanız, idrarınızın soluk renkte sarı ve temiz olması gerekmekte. Eğer rengi koyuysa, mutlaka vücudunuz su kaybetmiştir ve günde altı ya da sekiz bardak su içmeniz gerekmektedir. Bu yarı yarıya doğrudur. Az su içerseniz idrarınızın rengi koyulaşır. Ancak sarı renkteki ürinin vücudunuzda su kaybı olduğunu göstermez. İdrar rengi kişiden kişiye göre değişir. Bu, daha çok ürinin ozmolalitesiyle ilgili bir durumdur. Bu da sıvının içinde ne kadar çok şeyin çözüldüğüyle ilgilidir. Eğer doktorunuz böbrek taşları gibi tıbbi nedenlerden dolayı idrarınızın rengini açmanızı söylüyorsa, bunu yerine getirin.

YANLIŞ: Öldükten sonra saç ve tırnak uzar.

DOĞRU: Bu düşünce sadece bir illüzyondan ibarettir. Siz öldükten sonra vücudunuz kuruyor, deriniz kuruyor ve küçülüyor, buna saç ve tırnak da dahil. Hormonların karışımına ihtiyacı olan saç ve tırnak, beden öldükten sonra yaşayamaz yani uzayamaz.

YANLIŞ: Yere düşen bir şeyi hemen alırsanız yiyebilirsiniz.

DOĞRU: Çoğumuzu yere düşen yemeği beş saniye geçmeden yersek bir şey olmayacağı görüşünde. (Tabii bunu umumi tuvaletlerde yapmadığınızı varsayıyoruz) Fakat bilim adamları ve mikrobiyolojistler, bir seri deney sonucunda bir bakterinin yemeği derhal sardığını ve bunun kusma etkisi yaratacak kadar güçlü olduğunu söylüyor. Bilimadamları tıptaki adıyla ‘Salmonella typhimurium’dan bahsediyor. Bu kirli bakteri, halıda, ahşap üzerinde hakimiyetini çoktan ele geçirmiş bir kere. Üstelik 4 hafta boyunca da canlı kalabilme özelliğine sahip.

YANLIŞ: Beyninizin yüzde 10’unun kullanıyorsunuz.

DOĞRU: İnsanlar buna 100 yıldır inanıyor. Ama bu aynı zamanda şu demek: İnsanlar 100 yıldır yanılıyor. Yapılan araştırmalarda, çekilen MR filmlerinde teknik olarak böyle bir şeyin mümkün olmadığı görülüyor. Yani beynin aktif olmayan, bir başka deyişle sessizliğe gömülen hiçbir yeri yok. Beynimiz son derece meşgul. Aslında beynimizin yüzde yüzünü kullanıyoruz.

YANLIŞ: Suda uzun süre kaldığında parmaklar, derinin sünger gibi suyu çekmesinden ve tahrip olmasından buruşur.

DOĞRU: S uda uzun süre kaldığında parmakların buruşması derinin süngerimsi özelliğinden değildir. Derinin buruşmasında amaç; parmakların ıslak nesneleri daha iyi kavrayabilmesidir.

ve diğerleri:

PTT’nin açılımı “Posta Telefon Telgraf” değildir. Bu tamamen uydurmadır. PTT’nin gerçek açılımı “Posta ve Telgraf Teşkilatı”dır.
IETT’nin açılımı “İstanbul Elektrikli Tren Tramvay” değildir. IETT’nin gerçek açılımı “İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel işletmeleri Genel Müdürlüğü”dür.
Yemen Türküsü’ndeki yıllardır doğru olduğu düşünülen “Burası Muş’tur” ve “Burası Huş’tur” sözleri yanlıştır. Türkü sözünün doğrusu “Bura Simuş’tur”dur. Simuş, Yemen’de bir şehirdir.
İhtiyar heyetinin ihtiyarlardan oluştuğunu sanmak doğru sandığımız yanlışlardandır. Köy derneği tarafından seçilen herhangi bir insan da bu heyette bulunabilirken köy öğretmeni ve köy imamı ihtiyar meclisinin doğal üyeleridir.
“Anlamı kolaylaştırmak ve kuvvetlendirmek için yavaş okumak gerekir” düşüncesi doğru sanılan yanlışlardan birisidir. Yapılan araştırmalara tam tersini doğrulamıştır. Araştırma sonuçlarına göre; hızlı okumak konsantrasyon gücünü arttırır ve anlamda kolaylık ve kuvvetlilik sağlar.
Sıcaklık ile ısıyı aynı şey sanmak yanlıştır. Her ikisi de farklı şeyler ifade eder. Isı ve sıcaklık arasındaki farklar nelerdir diyecek olursak:
Sıcaklık, bir cismin sıcaklığının ya da soğukluğunun bir ölçüsüdür. Bir sistemin ortalama moleküler kinetik enerjisinin bir ölçüsüdür. Gazlar için kinetik enerji, mutlak sıcaklık dereceleriyle orantılıdır. Bir başka deyişle, ısı geçiş hâlindeki enerjidir. Isı sıcak bir maddenin soğuk maddeye ilettiği sıcaklığı sağlayan bir enerji türüdür. Yani ısı bir enerji, sıcaklık ise bir ölçüdür.
Ispanağın demir deposu olduğu bilgisi yanlıştır. Ispanak bir demir kaynağı değildir. İçerisinde sadece az miktarda demir bulunur. Ispanak sadece folik asit, magnezyum, fosfor gibi mineraller açısından zengindir. Ancak diğer sebzelerden farklı olarak, bol miktarda oksalik asit de içerdiğinden ve oksalik asit demirin absorbsiyonunu önlediğinden, ıspanağın iyi bir demir kaynağı olduğu söylenemez. En iyi demir kaynağı yağsız sığır ve koyun eti ile piliç etidir.
Beyaz Amerikalıların büyük çoğunluğu İngiliz değil İrlanda asıllıdır.
Beyaz Saray olarak bilinen beyaz, kubbeli bina Kongre Binasi olan “Capitol Hill”dir. Beyaz Saray daha çok büyükçe bir eve benzeyen gösterişsiz bir binadır ve “Capitol Hill” binası kadar beyaz değildir.
“Namahrem” kelimesi aslında söylenmek istenilenin tam tersini ifade eder. Doğru olanı “mahrem” demektir. Zira “na” olumsuzluk anlamı katan bir ön ektir.
Derbi büyük takımlar arasında oynanan maç değil; aynı şehrin iki takımı arasında oynanan maçtır.
Çin Seddi’nin uzaydan görünmesi doğru değildir. Uzaydan çıplak gözle hiçbir insan yapımı eser gözükemez.
Avustralya’nın başkenti Melbourne veya Sydney değil, Canberra’dır.
Kanada’nın başkenti Montreal değil Ottowa’dır.
İsviçre’nin başkenti Zürich değil Bern’dir.
Ünlü dövüş ustası Chan Kong-Sang – Jackie Chan Sing Lung ya da bilinen adıyla Jackie Chan çoğunluğun sandığı gibi Çin’li değildir. 7 Nisan 1954, Hong Kong doğumludur.
Radyoyu İtalyan kaşif Guglielmo Marconi’nin icat ettiği sanılsa da, radyoyu gerçekte Nikola Tesla bulmuştur. Fakat radyonun patentini Marconi’ye vermişlerdir.
Kanayan yaraya hemen tentürdiyot basılması gerektiği düşüncesi yanlıştır. Tentürdiyot temizlerken bir taraftan da hücreleri öldürür ve özellikle derin yarayı daha kötü hale getirir. Zaten günümüzde aşırı tahriş edici bir madde olduğu anlaşıldıktan sonra artık kullanılmamaktadır ve ilk yardım çantalarından kaldırılmıştır.
Mide yanmalarında veya ağrılarında süt içmek yanlıştır. Çünkü süt asidiktir ve ağrıyı daha da artırır.
Yanıklarda diş macunu, yoğurt vs. sürmek yanlıştır. Sadece tahrişi artırır,iz kalmasına sebep olabilir.
İngiliz Thomas Edward Lavrence’in “Arap İsyanı’nın savunucusu”, “Arapların Dostu” diye bilinmesi yanlıştır. Eğer mektupları okunursa Arapların dostu olmadığı, onları sattığı anlaşılır.
Yangın çıktığında su dökmek yanlış bir düşüncedir. Su içinde hidrojen ve oksijen bulundurduğu için bir patlamaya sebep olabilir.
Niagara Şelalesi’nin doğal olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İnsanlar tarafından turistik amaçlarla oluşturulmuş yapay bir şelaledir. 1800’lü yıllarda yapımına başlanılan şelale, 1969 yılında nehir başka tarafa yönlendirilince birkaç ay kuru kalmıştır. Ayrıca Niagara Şelalesi suyu arkasına örülen taşlara çarparak geri geldiği için dünyada ters akan tek şelaledir.
Silikon Vadisi diye bir yer duymuş muydunuz? Cevabınız “Evet”se yanlış tercüme sonrası kalıplaşmış bir yer ismi duymuşsunuz demektir. Silikon Vadisi olarak kastedilen yerin gerçek ismi Silisyum Vadisi’dir. Kuzey Kaliforniya’daki San Francisco vadisinin bir parçası olan vadiye, bölgede yoğun olarak üretim ve geliştirme faaliyetinde bulunan silikon üreticilerinden dolayı bu isim verilmiştir.
İngilizce’de Nike firmasının adı “nayk” olarak değil, “nayki” olarak okunur.
Dondurma bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre; boğaz ağrısına, bademcik şişmesine veya kızarıklığa sebep olmaz. Bu tamamen bir ebeveyn yalanıdır.
Brezilya’nın başkenti Rio de Janerio değil, Brasília’dır.
Porsche bir Alman markası değil, Fransız markasıdır. Fransızca bir kelimedir ve Fransızlar kelimelerin sonlarındaki ‘e’leri okumazlar. Fakat onu dizayn eden ve adını veren Ferdinand Porsche, Avusturya asıllı bir Almandır. İsmi Alman ismi olması sebebiyle, Porsche kelimesi Fransızca’daki okunuşu olan ‘porş’ şeklinde değil, Almanca’daki okunuş şekli olan ‘porşe’ ile okunur.
Küçükçekmece Gölü, Büyükçekmece Gölü’nden büyüktür. Küçükçekmece Gölü’nün uzunluğu 10km, genişliği 6km iken, Büyükçekmece Gölü’nün uzunluğu 7km, genişliği 2km’dir.
Avusturyalı pop rock grubu Opus’ub “Life is life” ismiyle bilinen parçasının gerçek ismi aslında “Live is life”dir.
Deniz gökyüzünün rengini yansıttığı için mavi değildir, denizlerdeki su zaten mavi renktedir. Denizlerin gökyüzü aracılığı ile mavi görülebilmesi için; suyun durgun olması ve gözlem açısının 10 dereceden düşük olması gerekir.
Yakamoz, ay ışığının deniz yüzeyindeki yansıması değildir. Belli bölgelerde bulunan planktonların gemi karinasına teması sonucu oluşur.
Bukalemunlar hiçbir zaman kamuflaj için ortamın rengine uyarak renk değiştirmezler. Renk değiştirmeleri kamuflaj için değildir, daha çok dişisine kur yapmak içindir.
Bob Marley’in “No Woman No Cry” isimli parçasının anlamı “Kadın yoksa ağlamak ta yok” değil “Ağlama kadın ağlama!”dır.
Kadınların erkeklere göre daha duygusal, erkeklerin ise kadınlara göre daha saldırgan olması yanlış bir öngörüdür. Yapılan deneyler sonucu kadınlar daha saldırgan, erkekler daha duygusal çıkmıştır.
Otostop sözcüğünü telaffuz ederken “otos top” şeklinde söylüyorsanız halk arasında yaygınlaşmış ama yanlış olan bir telaffuza kurban gitmişsiniz demektir. Otostop sözcüğünün aslı “oto-stop”tur ve İngilizce telaffuzu olan “oto stop” şeklinde telaffuz edilmesi doğrudur.
Suşi çiğ balık demek değildir ve tüm suşilerin içinde de çiğ balık bulunmaz. japonların çiğ balık için kullandıkları terim sashimi’dir. suşi terimi ise yemeğin içindeki pilavın ekşi bir sosla birlikte hazırlanması yöntemine gönderme yapar. pilavda kullanılan malzemelerin arasında geleneksel olarak çiğ balık kullanılıyor olabilir, ancak bu pilavda aynı zamanda pişirilmiş deniz ürünleri, balık yumurtası, yumurta veya çeşitli sebzeler de bulunur. yosuna sarılmış suşi ve diğer malzemelerden oluşan yemekler ise suşi değil makizushi olarak adlandırılır.
Suda çözünen vitaminler vücutta depolanamaz sözü yanlıştır. Vücutta bir miktarda b12 depo edilebilir.

reddittumblr

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
150 views okuma
11 Kasım, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Anla Sevgimi - Chat Sohbet Odaları Mobil Sohbet Siteleri
error: Content is protected !!