Kosova’nın Nüfusu 1 Milyon 740 Bin

AnLaSevgimi.Com Türkiye'nin En Güvenilir Sohbet Sitesidir.

Kosova’da 30 yıl aradan sonra geçen yıl düzenlenen nüfus sayımının resmi sonuçları açıklandı.

Kosova İstatistik Ajansı ile Avrupa Birliği’nin (AB) Kosova Ofisi tarafından yapılan nüfus sayımı sonuçları, Priştine’de düzenlenen uluslararası toplantıda açıklandı. 300 kişinin katıldığı toplantıda açıklanan sonuçlara göre Kosova’nın nüfusu 1 milyon 739.825. Bu rakama, Sırpların çoğunlukta olduğu Kosova’nın kuzeyinde nüfus sayımının yapılmasını reddeden Mitroviça şehrinin kuzey bölümü, Leposaviç, Zveçan ve Zubin Potok belediyeleri dahil edilmedi.

Nüfus sayımının resmi sonuçlarının açıklandığı uluslararası konferans çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Kosova Başbakan Yardımcısı Edita Tahiri, Kosova’da nüfus ve hane sayımı ile ilgili açıklanan resmi verilerin ekonomi, eğitim, demografi ve bilimsel araştırmalarda olumlu rol oynayacağını belirtti. Nüfus sayımının uluslararası camia tarafından tam not aldığının altını çizen Tahiri, elde edilen sonuçları ülkenin hazinesi olarak niteledi.

AB’nin Kosova Özel Temsilcisi Samuel Zbogar da, nüfus hakkında kesin verilerin elde edilmesinin tüm alanlardaki politikaların belirlenmesinde hayati önem taşıdığına işaret etti. Zbogar, hükümet, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve diğer kurumların belirlenen

kalkınma politikalarının takip edilmesinde rakam ve verilerin büyük önem taşıdığını hatırlattı.

AB’nin İstatistiklerden Sorumlu Temsilcisi Pitter Wait ise, Kosova’nın nüfus sayımı gibi bileşik olan teknik bir operasyonu başarıyla sonuçlandırdığını, ülkenin kalkınma politikalarının belirlenmesinde elde edilen verilerin paha biçilmez değere sahip olduğunu kaydetti.

Kosova İstatistik Ajansı Müdürü İsa Krasniqi de, nüfus ve hane sayımı ile ilgili verilerin bilime dayanmayan ve bilimsel temeli olmayan spekülasyonlara son vereceğini belirtti.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da düzenlediği basın toplantısında, nüfus sayımının yetkili uluslararası makamlar tarafından geçerli not aldığını anımsatarak, Kosova’nın önemli bir ödev ve yükümlülüğü başarıyla yerine getirdiğini kaydetti.

2011 yılının Nisan ayında yapılan ve 2 hafta süren nüfus sayımının resmi sonuçlarına göre etnik yapı itibariyle Kosova’da nüfusun yüzde 92.93’ünü Arnavutlar oluşturuyor. Toplam nüfus içinde yüzde 1.08 oranı ile yer alan Türklerin sayısı ise 18 bin 727. 37 belediyenin yer aldığı Kosova’da 297 bin 90 hane bulunurken, nüfusun yüzde 61’i kırsal kesimde yaşıyor. Kosova’da bir aile ortalama 5.85 kişiden oluşuyor. Nüfusun yüzde 50.4’ünü erkekler oluştururken, 100 kadına 132 erkek düşüyor. – PRİŞTİNE

reddittumblr

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
152 views okuma
21 Eylül, 2012
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Anla Sevgimi - Chat Sohbet Odaları Mobil Sohbet Siteleri
error: Content is protected !!