“Portekiz’de Her Kesimin Türkiye’ye Bakışı Olumlu”

AnLaSevgimi.Com Türkiye'nin En Güvenilir Sohbet Sitesidir.

Portekiz’in başkenti Lizbon’da parlamentoyu ziyaret ederek AB Komisyonu ile görüşen AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Portekiz’de her kesimin Türkiye’ye bakışı olumlu” dedi.

Portekiz’in başkenti Lizbon’da temaslarının üçüncü gününde Portekiz Parlamentosu’nu ziyaret ederek AB Komisyonu ile görüşen Bakan Bağış, daha sonra Lizbon Büyükelçisi Ebru Barutçu Gökdenizler’i ziyaret etti. Burada önce Portekiz ulusal televizyonu RTP kanalında Teresa Sousa’nın sorularını yanıtlayan Bakan Bağış, daha sonra Türk basınının karşısına geçti. Türkiye’nin olumlu ekonomik göstergelerinin Portekiz’in Türkiye’ye bakışına pozitif olarak yansıdığını belirten Bağış, “Eskiden biz bir yere gittiğimizde Türkiye’ye bir takım mesajlar ve çağrılar gönderilirdi. Şimdi biz Mali krizleri aştık. Biz de zamanında yüzde 8 bin faizler ödeyen bir ülkeydik, şu an Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisiyiz” dedi.

Yaşanan olumlu ekonomik hava nedeniyle rehavete kapılmamak gerektiğini de belirten Bağış, Portekiz’in Türkiye’nin üyeliğini her zaman desteklediğini de söyledi. Bakan Bağış sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’yi çok daha saygıyla karşılayan bir Portekiz’i algıladım. Türk iş adamları ve burada yapılacak özelleştirmelere Türk yatırımcıların katılması çağrıları aldım. Hem AB konusunda hem de ikili ilişkiler konusunda pozitif mesajlar aldık.”

Bakan Bağış, Portekiz ile Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı seviyelerinde yaptıkları görüşmelerde bu makamlardan Türkiye’deki muadilleri seviyelerinden karşılıklı davetler aldıklarını da kaydetti. Bağış, “Dışişleri Bakanı ile çok uzun zaman geçirme şansımız oldu. Hemen hemen her konuyu gözden geçirdik. Mecliste bütün parti temsilcileriyle yaptığımız görüşmelerde hem iktidar partilerinin hem de muhalefetin Türkiye’nin adaylık sürecine destek verdiklerini teyit etmek bizim için çok önemliydi” diye konuştu.

Üniversite ziyareti ve kültürel etkinliklerde gençlerin ve entelektüel çevrelerin de Türkiye’ye sıcak yaklaştığını gördüğünü belirten Egemen Bağış, “Bizim için bir tarih beklentisi yok, bizim için AB süreci sonucundan çok daha önemli. Bizim için daha önemli olan Avrupa Birliği standartlarını kendi vatandaşlarımızın yaşam standardına uygulatabilmek. Üye olup olmama ikincil bir konu. Onu da zamanı geldiğinde milletimizle tartışacağız. Belki de vatandaşlarımız Norveç’te olduğu gibi üye olmama yönünde bir tercih kullanacak ya da belki bazı ülkeler gibi eksikliklerimize rağmen üye olacağız” dedi.

İngiltere’nin zamanında Fransa tarafından iki kez veto edilmesine rağmen üye olduğunu hatırlatan Bakan Bağış, “Fransa Cumhurbaşkanı de Gaulle’ün zamanında İngiltere için kullandığı bazı itiraz cümlelerine bakarsanız, Sarkozy’nin Türkiye ile kullandıklarının birebir aynısı olduğunu görürsünüz. Demek ki bizim bu süreçte yapmamız gereken sabırlı olmak, azimli olmak ve kendi vatandaşımızın yaşam standardını yükseltmek” şeklinde konuştu.

“SAYIN KILIÇDAROĞLU BAZI KONULARDA ALGILAMA SIKINTILARI YAŞIYOR”

Bir soru üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Oslo görüşmeleri hakkındaki ‘Silah bıraktırılacaksa Pkk ile görüşülür’ açıklaması ile ilgili olarak da Bağış, “Bozuk saat bile günde iki defa doğruyu gösterir” yorumunda bulundu. Bağış, “Sayın Kılıçdaroğlu bazı konularda algılama sıkıntıları yaşıyor. Kendisi Güney Afrika’da yapılan son Sosyalist Enternasyonal Toplantısı’nda 35 başkan yardımcısından biri olabilmek için altına imza attığı bildirgede Kürt meselesi için neler yazdığını bir daha okumasını rica ediyorum” dedi.

Devletin bazı kurumlarının bu tür görüşmeleri yapmak için bulunduğunu belirten Bağış, “Eğer bir diyalog olacaksa tabii ki bunun Orman Bakanlığı tarafından yürütülmesi beklenemez. Devletin bu konuda çalışan istihbarat birimleri vardır, onlar yetki ve sorumlulukları dahilinde bu görevi yapar ve gerekli görüşmeleri yapar ve analizleri çıkarırlar. Sayın Kılıçdaroğlu’nun da bunun farkına varması önemli bir gelişmedir ama daha yolumuz

var” diye konuştu. – LİZBON

reddittumblr

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
190 views okuma
21 Eylül, 2012
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Anla Sevgimi - Chat Sohbet Odaları Mobil Sohbet Siteleri
error: Content is protected !!