TBMM Başkanı Cemil Çiçek Strasbourg’da

AnLaSevgimi.Com Türkiye'nin En Güvenilir Sohbet Sitesidir.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin yıllık olağan Parlamento Başkanları toplantısına katılan Tbmm Başkanı Cemil Çiçek, burada ilk olarak AKPM Parlamenterlerine yönelik bir açılış konuşması yaptı.

‘Temsili demokrasi krizde mi? Ulusal parlamentoların karşılaştıkları zorluklar’ konu başlıklı oturumda yaptığı konuşmasında Çiçek, yaşanan global ekonomik krizin halk protestolarına dönüşmesi ile hükümet ve devletlere karşı güvensizliğin göstergesi haline geldiklerini ifade ederek son yıllarda yükselen aşırı radikal hareketlere dikkat çekti. Yabancı, göçmen düşmanlığı, ırkçı söylemler, İslam karşıtlığı gibi konuların karamsarlık oluşturduğunu belirten Çiçek, İslam dünyasında tahrik oluşturan filme atıfta bulunarak düşünce ve ifade özgürlüğünün inançlara saygısızlığı içerip içermediği tartışmalarını gerekli kıldığını söyledi.

“Böyle bir ortamda temsili demokraside kriz var mı bunu tartışıyoruz” diyen Çiçek, “Bunu kriz olarak değerlendirmesek bile temsili demokraside bir erezyon ve paslanma olduğu doğrudur” dedi.

Konuşmasında dokunulmazlıklara da değinen Çiçek, bunun bazı kişilerce kötü amaçlarla kullanıldığını belirterek şunları söyledi: “Dokunulmazlık günümüz dünyasında suçluyu koruyan bir zırh olarak algılanıyor olması bu olumsuz temsili demokraside kriz var mı sorusunun gündeme gelmesinde en önemli faktörlerin başında geliyor. Bu algıyı değiştirmek bizim görevlerimizin en başında gelmektedir. Elbette temsili demokrasinin alternatifi yenilenmiş, güçlendirilmiş zamanında tepki koyabilen güçlü bir temsili ve katılımcı demokrasidir.”

Konuşmasının ardından basının sorularını yanıtlayan Çiçek, AKPM toplantılarında üç başlık müzakere edilmekte olduğunu anlatarak bunları AİHM’in geleceği, temsili demokrasinin durumu ve Arap Baharı gelişmeleri olarak sıraladı. AİHM’in

geleceğine ilişkin yeni görev ve yeni yorumlar getirilmesi gerektiğini ifade eden Çiçek, özellikle İslam dünyasını sıkıntıya sokan, inançlara ve peygambere hakareti içeren film gibi şeylerin kendileri için ifade özgürlüğü tartışmaları bakımından önemli olduğunu belirterek “Bu film üzerinden yaşanan ifade özgürlüğü tartışmaları bizim anayasa yapım sürecimiz açısından da önem arzediyor” dedi.

Özgürlüklerin sınırsız olmadığına, beraberinde sorumluluklar getirdiğine dikkat çeken Çiçek, AİHM kararlarında bu konularda yeni yorumlar getirilmesi gerektiğini ileri sürdü.

Arap Baharı çerçevesinde Suriye’de yaşananlara değinen Çiçek, AKPM gibi bir demokrasi ve özgürlük temsilcisi bir kurumunun bu konuyu daha yeni konuşmaya başlamış olmasının düşündürücü olduğunu dile getirdi.

Çiçek, bu tür vahşetler karşısında sadece konuşan kurumlar değil güçlü ve zamanında tepki veren özgürlük ve demokrasi kurumları olması arzusunu dile getirdi. Çiçek, bir gazetecinin Anayasa Mahkemesine ferdi başvuru konusunda dosyalarını AİHM’e götürmek isteyen kişilerin birkaç yıllık gecikme yaşayabileceği endişesine ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: “Bu sadece bizim kabul ettiğimiz bir iç hukuk yolu değil. Başka ülkelerde de örnekleri var. Denenmiş faydası görülmüş bir yol. Kaldı ki Türkiye, bunları AİHM ile yakın bir işbirliği içerisinde yaptı. Dolayısıyla bu noktada endişeleri gidermek anayasa mahkemesinin sorumluluğundadır. Daha işin başında bir olumsuz hava estirilmesinin anlamı yoktur.”

Dokunulmazlıklar konusunun gündeme gelmesinin son dönemde yaşanan can yakıcı terör olayları nedeniyle olduğunu belirten Çiçek, şunları söyledi: “Hiç kimse cebir ve şiddeti sorun çözme yöntemi olarak kabul etmiş örgüt ve kişilerle ilişki içerisinde olamaz. Bunu demokrasi ve AİHM kabul etmiyor. Altına imza koyduğumuz sözleşme de bırakın şiddeti yöntem olarak kabul etmiş terör örgütleriyle ilişkiyi, bunu kınamamış olmayı bile sözleşmeye aykırı buluyor.” – STRASBOURG

reddittumblr

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
183 views okuma
21 Eylül, 2012
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Anla Sevgimi - Chat Sohbet Odaları Mobil Sohbet Siteleri
error: Content is protected !!