Yürek Yakan Yaramız Kadınlar

AnLaSevgimi.Com Türkiye'nin En Güvenilir Sohbet Sitesidir.

Tüm dünyada gerçekleşen, gün geçtikçe devamlı artan Kadına Şiddet Olayları hepimizi derinden yaralamakta ve bunun karşısında insan olarak hiç bir şey yapamadığımız sadece izlemekle yetindiğimiz için daha çok acılar katıyor gözyaşlarımıza…

Sanırım bunun tek nedeni cezaların hafif ve yetersiz kalması ve Kadının toplumda bir birey olarak değil azınlık olarak görülmesidir.

Kimi günler mutluluğu tattı, güldü kahkahalarını attı; ama en çok da yakındı sızlandı ağladı kadın, sevdalandı aşka düştü unutuldu terk edildi kadın, dövüldü tekmelendi belki yanında evladıyla belki bir başına kapı önlerine konuldu sokaklara atıldı çaresiz kaldı bir köşeye kıvrandı kadın, bir zalim tarafından tecavüze uğradı, hunharca yakıldı, binlerce kez bıçaklandı, yataklara düştü her zorluğa rağmen yeniden dimdik ayağa kalktı güldü kadın, en son olmadı bir zamanlar aynı yastığa başını beraberce koyduğu adam tarafından sinsice izlendi sırtından kalleşçe vuruldu, o çok sevdiği hayata gözlerini yumdu tabuta konuldu kadın…..

Bazı bölgeler de dünyaya ilk geldiği günden itibaren horlandı, dışlandı, lanetlendi kadınlarımız.Hele o abilerinden büyüklerinden yediği dayaklar hiç bitmedi, izleri yıllar geçse de hiç geçmedi. Tek suçu kız çocuğu olmaktı oysa ki ne kadar da masumdu; masum olacaktı elbette çocuktu daha şu kocaman dünyada masumiyet en çok çocuklara yakışırdı tabi ki. Belki ilkokula kadar gönderildi. ”Okuma yazma bilsin yeter O’na” denildi arkadaşlarına bile doyamadan sonrasında istemeye istemeye zorla da olsa evlendirildi, daha kendisi çocuk yaşta oyuncakları ile oynayacak iken kendi yeni bir çocuk dünyaya getirdi kadının. Aradan yıllar geçti büyüdü ama acıları dinmedi, kendisiyle beraber dertlerini de büyüttü Kadın. Her sorun her dert O’na yüklendi ”Bugün nasılsın mutlu musun” diye soranı az olurdu. Bilirlerdi ya hani Kadındı her şeyin üstünden gelir dertlerini içine atar, göz yaşlarını içine akıtır ama kimselere belli etmeyendi O. Yemeyip yediren, giymeyip giydiren, azı çok-yoku var yapan Kadındı Anaydı bilirlerdi. Hüznü, kederi, elemi hele hele acısı hiç olmaz kalbi yok sanırlardı.

Ayrılmak istese ayrılamazdı, boşanmak mı zinhar onlara göre bir şey değildi. Boşanmayı dile getirse biliyordu alacağı cevabı ”Biz de boşanma olmaz gelinlikle çıktığın bu eve kefenle dönersin” yada ”çocuklarını bırak öyle gel”derler kapatırlardı konuyu. Hangi vicdanla bir Anaya bu son cümle söylenirdi gözleri kör, kulakları sağır eylemez miydi bu cümleler sokaklar da hayvanlar bile yavruları için mücadele verirken bir Ana nasıl kopardı yavrusundan. Artık
gidecek bir yeri, sığınacak bir limanı da kalmamıştır Kadının ya devam diyecektir bunca dayağa, eziyete ya da aklını kullanıp kendi başının çaresine yine kendi bakacaktır.

Kadınların Yardımına Koşan Kurumlar

İşte MOR ÇATI ve KADIN SIĞINMA EVLERİ gibi kuruluşlar bura da devreye girmektedir. Kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesini amaçlayan, Kadınlarımıza hukuksal ve psikolojik aynı zaman da barınak yardımı sağlayan yardım merkezlerdir. Aile içi şiddeti yaşayan tüm Kadınlarımız bu merkezlere baş vurup en iyi yardımı göreceklerine emin olabilirler.

Artık neler yapabileceğini çektiği bu zulme nasıl karşı nasıl ayakta duracağını biliyordur. Ve boşanmak isteyecek tabi eşi de bunu kabul ederse. Aile baskısı, toplum baskısı her şeyi göze alarak boşanmak isteyecek. Artık adı da değişecek Kadının Dul olacak çevre ne diyecek, sokağa nasıl rahat çıkacak kime O’na iş verecek diyelim verdiler Dul ya hani kaç gün özgürce çalışabilecek bu iş yerinde namusuyla, nasıl bakacaklar kim bilir. Tek başına kaldı yine
zorluklarla çocuklarıyla bir başına; okutacak, giydirecek, gezdirecek, çalışacak ve en önemlisi karınlarını doyuracak. Emektir Kadın gücün ta kendisidir bu yüzdendir ki her zorluğun üstesinden gelecek ve yine her şeyin en güzelini başaracaktır. İşini bulur parasını kazanır hem ana hem babadır artık. Kendinin yaşadığı sıkıntıları çocukları da yaşamasın diye tükenmek bilmeyen daha ne zorlu sınavlardan geçip üstesinden gelecektir tabi kör bir kurşuna rastlamadığı sürece.

Kızdır okuyamaz, Kadındır mutlu olamaz, kahkaha atamaz, tek başına yada yalnız gezemez-tozamaz, arkadaşlarıyla toplanıp eğlenmeye gidemez, çalışamaz kadındır yapamazzz….. Kim demiş yok öyle bir dünya her derdin, her sıkıntının üstesinden gelir en güzelini de yapar yaparız o şen şakrak gülücüklerimizi gökyüzüne göndermeyi biliriz elbet. Yeter ki kömür kaplı kara zihniyetleri atın bir beyninizden. Çiçektir Kadın sulamasını bilene, güldür Kadın koklamasını bilene.

Ne zor günler geçirdi yaşadı yine de ayağının üstünde tek başına sağlamca durabilmeyi başardı KADIN….. Bir izin verin bırakın Kadınlar kendileri keşfetsin. Görün o zaman dünya yaşanacak daha güzel bir hal almıyor mu?

Kadınlar diyorum beylerrr, Düştüğü yerden ayağa kalkarken aldığı bir avuç toprağa sizi gömerler”…

reddittumblr

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
12 yorum
994 views okuma
16 Ocak, 2018
HasLet
HasLet

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar.


YorumlarYorumlar (12 Yorum)

 • Kadına kalkan eller kırılsın diyorum ve gerçekten şiddet gören kadın olmasın artık. Kadınlar varsa bizler varız bunun ne zamn farkına varıcaz oda meçhul.
  HasLet can kardeşim ellerine yüreğine sağlık tüm kadınların sesi olmuşsun ve olmayada devam et her daim destekeriz bunuda bilesin. teşekkürler

  • Bir yerden başlayıp sesimizi duyurmak lazım yok yere hiç Annenin Kadının ölmesini istemeyiz teşekkür ederim can abim

 • Hasletım canım ne güzel anlatmıssın yüreğine saglık bitanem 🙁 kafına şiddete hayır her zaman bi anlasalar kadın ana kadın eş kadın kızkardeş kadın kızı olduklarını cahillik demeyecem buna acizliktir kadına şiddet uygulayan her erkek benim gözümde zavallıdır aciz ve eziktir

  • Erkeklerin güçlülük hissine kapılıp Kadınların canlarını yakmasına hiç bir mazeret kabul edilemez
   DeStinamm teşekkür ederim bitanem

 • Kadina kalkan o eller varya o adam musvetteleri adam olmak ne demektir bilmeyen güçsüzler elleriniz yamulsun inşallahhhh ayy bi fena oldum Hasletcim özr )Guya yorum yapcaktim ellerine saglik kuzum

  • Mihenk hiç özürlük bir şey yok canım böyle durumlar karşısında ister ister kendimizi tutamayıp sinirleniriz
   teşekkür ederim canım benim seni gayet iyi anlıyorum

 • Şüphesiz ki şiddet, sorun çözme becerisi olmayan insanların içine düştüğü ilkel bir davranış şeklidir. Bunun kadına karşı olanı ise en hafif tabiriyle, erkeğin kendine güven ve yetersizliğinin açık bir göstergesidir. Makale yazarı bu konuyu ele alıp çarpıcı bir biçimde buraya taşımış ve bence oldukca da başarılı olmuş. Tebrikler ve teşekkürler.

  • şüphesiz ki şiddetle hiç sorunun çözülemeceğinin farkında olmayan kişiler şiddete yönelip hiç de hoş olmayan davranışlar sergilemekte tek temennimiz keşke bu üzücü durumlar yaşanmasa hayatımızda teşekkür ederim

 • Haslet emegine yuregine saglik
  gercekten cok guzel bir konuya deginmissin bu yuzden seni canı gonulden tebrik ediyorum.
  Evet kadina siddete hayir kadin anadir kadin yardir kadin estir kadin herseydir ama kiymet bile
  peygarber efendimiz yillar oncesinden demis bizlere Cennet analarin ayaklari altindadir diye kadin cennettir..
  Ama malesef gunumuzde kiymet bilinmiyor bir kagit mendil gibi kullanilip horlaniyor sokaktaki hayvana deger veriliyor ama kadina deger yok bende bir erkek olarak oyle insanlardan utaniyorum ve o insanlari ALLAH’a havale ediyorum sanada basarilar diliyorum emegine yuregine eline saglik.
  Sevgiler sagilar arkadasim..

 • Haslet öncelikle yüreğine kalemine sağlık.
  Ülkemizin yarayan kanası kadın şiddeti konusunda duygulu güzel bir yazı olmuş ellerin dert görmesin diğerleri gibi bunuda severek okudum.
  Malesef ülkemizde bolca bulunan sözde güçlü ancak özde zayıf, karaktersiz, aciz ve ruh hastası kişilikler kendi güçsüzlüğünü kadınlar üzerinde göstererek aslında ne kadar acınacak aciz halde olduklarını gösteriyorlar, ancak her geçen gün artarak devam eden kadına karşı şiddetin de kabullenilmeyip toplumun her kesiminde anlatılması gerekmektedir.
  Bu güzel yazın ile bizlerin dikkatini bu önemli ve hassas konuya çektiğin için teşekkür ederim.
  En kısa zamanda yeni yazını bekliyoruz.

  • maalesef bazı erkeklerin güçlülük seviyesinde sadece kendilerini görmeleri sonucu ortaya çıkan bu aciz tavırları sergileyip can yakmaları şiddete yönelmeleri oysa bilseler kendileri ne kadar acınacak haldeler teşekkür ederim Ogeday

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Anla Sevgimi - Chat Sohbet Odaları Mobil Sohbet Siteleri
error: Content is protected !!