Hazreti Muhammed’e Hakaret İçeren Filme Tepkiler

AnLaSevgimi.Com Türkiye'nin En Güvenilir Sohbet Sitesidir.

Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölegesinin en büyük kenti Yeni Pazar’da (Novi Pazar), cuma namazının ardından Hazreti Muhammed’e hakaret içeren filme karşı protesto eylemi düzenlendi.

Sırbistan’ın Birinci Lig’de mücadele eden “FK Novi Pazar” futbol takımının

“Torcida Sancak” adlı taraftar grubu ve çeşitli sivil toplum örgütlerince Yeni Pazar’da cuma namazının ardından İsabey İshakoviç Meydanı’nda düzenlenen eyleme çok sayıda vatandaş katıldı.

Ellerinde Türk ve Boşnakların savaş dönemindeki “zambaklı” bayraklarını taşıyan eylemciler, “Peygamber Kalbimde” şeklinde Arapça yazılı pankart açtı. İsrail ve Nato karşıtı pankartlar da açan protestocular, daha sonra tekbir ve salavat getirerek İsabey İshakoviç Meydanı’ndan yürüyüş başlattı. Meydandan, “28 Kasım Caddesi”ne doğru yürüyen eylemciler yürüyüş sırasında söz konusu filmi protesto eden sloganlar attı ve “Sancak için mücadele et” şarkısını toplu olarak söyledi.

Çoğu gençlerden oluşan kalabalık, daha sonra yürüyüşün başlangıç noktası olan İsabey İshakoviç Meydanı’na geri döndü.

Eylemi organize eden grup adına konuşan İrfan Maliç, protestoya katılanlara teşekkür etti.

Maliç, Müslümanların şiddet içeren eylemlerden kaçınması gerektiğini, başka milletlerin onurunu temsil eden bayrakları yakmaması gerektiğini vurgulayarak,

“Müslümanlar bayrak yakmamalı, çünkü bayraklar milletlerin tamamını temsil eder. Bizim, milletlerin tamamına karşıt bir eylemimiz yoktur, insanlığın en onurlu şahsiyetine hakaret eden bireylere karşı eylem yapıyoruz” diye konuştu.

Müslümanların öfkelerine hakim olup, gereken adımları medeni şeklinde atması gerektiğini ifade eden Maliç, protestoya katılanları sakin bir şekilde protestonun yapıldığı meydandan ayrılmaya davet etti.

Eylemciler, yapılan konuşmaların ardından sessiz şekilde protestonun yapıldığı meydandan ayrıldı.

Muhabir: Zlatan Kapiç

Yayıncı: Ömer Çetres – YENİ PAZAR

reddittumblr

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
181 views okuma
21 Eylül, 2012
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Anla Sevgimi - Chat Sohbet Odaları Mobil Sohbet Siteleri
error: Content is protected !!