Şu Ana Kadar 3,5 Katrilyon Harcadık”

AnLaSevgimi.Com Türkiye'nin En Güvenilir Sohbet Sitesidir.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Van Erciş’te yapılan afet konutlarının teslim töreninde konuşuyor.

İşte Başbakan Erdoğan’ın konuşmasının satır başları:

Depremde 644 kardeşimizi kaybettik. Böyle bir felaket yaşadık ve yaşamamız gerekiyormuş. O gün söz verdik ve en kısa sürede yıkılan konutları yapacağız dedik. Daha işimiz bitmedi çok işimiz var. Şu ana kadar 3.5 katrilyon harcadık ve harcanacak rakam 5 katrilyonu aşacak.

Vatandaşlarımızı çadır kentlerde tutamazdık.. Anında konteyner kentler inşaa ettik. Onları taşımakla da yetinmedik hemen mobil konutları da hayata geçirdik. Bu inşaatlar bittiğinde mobil ve konteyner kentleri buraya taşıyacağız.

Bütün bu adımlar dünyaya da örnek oldu. Gelenler ub işi nasıl bu kadar hızlı bitirdiğimizi soruyor. 40 bin hane kulanılmaz hale geldi. Kış aylarının yaklaştığı bir dönemde binlerce vatandaşımız evsiz kaldı. Depremi haber aldığımız o gece buradaydık. Depremden sonraki ilk 6 saatte arama kurtarma elemanı sayısı binleri aştı. O gece hemen Van Erciş’e geldik. O kadar yardım gelmişti ki yaya olarak yürümek bile mümkün değildi. Araç gereçler iş yapamaz durumdaydı.

Sivil toplum örgütleri Vanlı kardeşlerimize yardım için koştu. Bir yandan enkaz kaldırılırken bir yanda da barınma sorunlarını çözmek için adımlar attık büyük bri seferberlik başlattık. Sıkıntılarımızı gidermek için ilgili bütün kurumlarını seferber ettik. Kalbimiz Van’la birlikte attı. Deprem bölgesiyle irtibatımızı kesmedik. 18 gün içinde tam 75 bin çadır kurarak hizmete sunduk. Bakan arkadaşlarım sürekli buraya gelip gittiler. Oluşturduğumuz 13 çadır kentte su elektrik kanalizasyon eğitim kurumlarıyla her türlü hizmeti verdik.

Van ve Erciş’te iki odası mutfağı banyosu olan 30 bin konteyner ev kurduk. 15 Ocak’ta Erciş’teki çadırkenti kapatarak bütün vatandaşlarımızı kontyner kentlere ulaştırdık. Elektrik ve su ihtiyacını ücretsiz karşıladık. Bugüne kadar çadır ve konteyner kentte kalan vatandaşlarımızın faturası Başbakanlık tarafından ödenmiştir. Erciş’te aş evinde sıcak yemek dağıtıldı. Yemek firmalarından temin edilen yemek 35 okulda vatandaşlarımıza dağıtıldı. Kızılay’a çok çok teşekkür ediyorum.

“ONLAR BURAYA SADECE OKUL YAKMAK İÇİN UĞRAR”

Başbakan, “Biz çadırkentler kurarken teröristler polislerimize saldırıyorlardı. Biz hastanede çırpınırken onlar polisimizi alçakça şehit ediyorlardı.

Biz depremzede halkın yarasını sarmaya çalışırken BDP ise terörist cenazesi peşinde koşuyordu. Biz yaraları sarmaya çalısırken onlar yarayı kaşımak derdindeydi.

Onların yolu buralara sadece okul yakmak için çıkar. Onlar depremzede yardımlarını PKK’ya aktarıyorlardı.

Dünyanın değişik yerlerinde Van depremi için para toplayıp PKK’ya aktarıyorlardı, bunların hepsi belgeli” açıklamasında bulundu.

reddittumblr

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
122 views okuma
23 Ekim, 2012
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Anla Sevgimi - Chat Sohbet Odaları Mobil Sohbet Siteleri
error: Content is protected !!