Bebeklerde Besin Alerjisi

AnLaSevgimi.Com Türkiye'nin En Güvenilir Sohbet Sitesidir.

Bebeklerde Besin Alerjisi

 

Besin alerjisi, pek çok kişide olabileceği gibi bebeklerde de olabilmektedir. Sebebi ise bebeklerin bağışıklık sisteminin hemen gelişmemesi ve belli bir süre geçene kadar da yiyeceklere reaksiyon göstermesidir. Bebekler 1 yaşına kadar belli gıdalar ile beslenmezken, anne sütüne karşı bile tepki verebilmektedir. Bu durum tamamen bağışıklık sistemi ile alakalı bir durumdur. Bebeklerde besin alerjisi verilmemesi gereken gıdaların verilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Örneğin çilek, 1 yaşına kadar bebeklere verilmeyen gıdalar arasında yer alırken bebeklere verilmesi durumunda alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilmektedir. Deride kızarıklık, bulantı, kusma gibi pek çok faktör besin alerjisinin görülen belirtileri arasında yer almaktadır.

Bebeklerde Hangi Besinlere Karşı Alerji Görülmektedir?

 

Bebeklerde besin alerjisi görülen en yaygın yiyecekler yumurta, çilek, bal ve sebzelerdir. Özellikle 2 yaşına kadar bu gıdalar bebeklere verilmemektedir. Uzmanların da savunduğu bu nokta, bebeklerin tuvalete çıkmasını zorlaştırmakta ya da deride döküntülere neden olabilmektedir. İnek sütü alerjisi de yine gözlenen alerjiler arasında yer almaktadır. Sindirimi zor olan inek sütü, bebeklere 1 yaşından sonra verilmektedir. İnek sütü alerjisi olan çocuk ya da bebeklerin kol ve bacak bölgelerinde yaralar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle inek sütü de 1 yaşına kadar bebeklere kesinlikle verilmemesi gereken gıdalar arasında büyük yer tutmaktadır. Bir diğer önemli nokta ise gaz yapan karnabahar, lahana ya da brokoli gibi yiyeceklerin de 1 yaşından sonra verilmesi gerektiğidir.

Bebeklerde Besin Alerjisi ve tedavisi

Ne Yapmak Gerekir?

 

Bebeklerde besin alerjisi sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle vücutta kızarıklık, döküntü, kusma ya da ishal görülebilmektedir. Bebeklere herhangi bir ilaç verilmeden gerekli testlerin yapılabilmesi için bir sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekmektedir. Hekimlerin yapmış olduğu kontroller ve vermiş olduğu ilaçlar sonucunda düzenli kullanım sağlanmalıdır.

reddittumblr

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
185 views okuma
10 Eylül, 2018
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Anla Sevgimi - Chat Sohbet Odaları Mobil Sohbet Siteleri
error: Content is protected !!