Huzurcan, Huzur Can, Huzur Can Yücel Şiirleri

AnLaSevgimi.Com Türkiye'nin En Güvenilir Sohbet Sitesidir.

Bazı insanlar vardır ki bulanık bir göl gibidir demiş şaiirimiz acaba ne anlatmak istemiş kısaca bir bakalım.

Su Gibi

Dostlar ırmak gibidir
Kiminin suyu az, kiminin çok
Kiminde elleriniz ıslanır yalnızca
Kiminde ruhunuz yıkanır boydan boya

İnsanlar vardır; üstü nilüferlerle kaplı,
Bulanık bir göl gibi…
Ne kadar uğraşsanız görünmez dibi.
Uzaktan görünümü çekici, aldatıcı
İçine daldığınızda ne kadar yanıltıcı….
Ne zaman ne geleceğini bilemezsiniz;
Sokulmaktan korkarsınız, güvenemezsiniz!

İnsanlar

Can Yücel

Bulanık bir göl gibi
Ne kadar uğraşsanız görünmez dibi.
Uzaktan görünümü çekici, aldatıcı
İçine daldığınızda ne kadar yanıltıcı..

Bu dizeleri ele alıp bazı şeyler yazmak istiyorum şahsım adına yaşanmış bazı olaylardan esinlenerek tabikide. Bende çok kısa zamanda öyle insanlar tanıdımki  doğruluktan ahlaktan ödün vermezler ama yemedikleri halt yoktur  sözünün arkasında durmayan türlü bahaneler uyduran yüzlerine gülüp CAN dediklerinin arkasından yaptığı gıybet cabası. Onlar için bişeyler yapıyo görünümlü ama verdiği üç kuruşu herkesle paylaşan tipler bunlar.Evet Huzur Can Yücel’dedir diyelim ve değerli şairimizin kısaca kim olduğundan bahsedelim gereksiz insanların ve gereksiz konuların bi önemi yok.

 

Can Yücel Kimdir?

1926 İstanbul doğumlu. Eski milli eğitim bakanlarından Hasan Âli Yücel’in oğludur. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde Latince-Yunanca okudu. Öğrenimine İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde klasik filoloji okuyarak devam etti. Sanat tarihi dersleri izledi. Şair, çevirmen ve radyo görevlisi olarak tanındı. Çeşitli elçiliklerde çevirmenlik, Londra’da BBC’nin Türkçe bölümünde spikerlik yaptı (1953-1958) . Türkiye’ye döndükten sonra bir süre turist rehberi olarak çalıştıktan sonra bağımsız çevirmen ve şair olarak yaşamını sürdürdü. Nazım, nesir çevirileriyle de tanınan Can YÜCEL, şiir alanında ilk kitabı YAZMA (1950) dan sonra uzun bir süre biçim arayışlarıyla oyalandı.

Çeşitli edebiyat, kültür ve siyasi dergilerde; şiirleri, edebiyat ve tiyatro çevirileri ile siyasal konularda yazıları yayımlandı. 12 Mart döneminde Che Guevara ‘nın “Gerilla Harbi” ve “İnsan ve Sosyalizm” kitaplarının çevirisi nedeniyle 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1974 affıyla tahliye oldu. 12 Eylül sonrasında “Somut” dergisindeki “Hamileler” isimli şiiri edebe aykırı, müstehcen olduğu iddiasıyla para cezasına çarptırıldı. Aynı iddiayla “Rengâhenk” adlı kitabı toplatıldı.

 

reddittumblr

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
651 views okuma
17 Kasım, 2017
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Anla Sevgimi - Chat Sohbet Odaları Mobil Sohbet Siteleri
error: Content is protected !!