AnlaSevgimi Forum - İrc ve Mirc Güncel Haber Forum Sayfası

AnlaSevgimi Forum - İrc ve Mirc Güncel Haber Forum Sayfası (http://www.anlasevgimi.com/forum/index.php)
-   Sosyal Medya (http://www.anlasevgimi.com/forum/forumdisplay.php?f=492)
-   -   Instagram Alışveriş Özelliği (http://www.anlasevgimi.com/forum/showthread.php?t=72)

Admin 07-21-2019 01:07 AM

Instagram Alışveriş Özelliği
 
2019'un en büyük sosyal medya yeniliklerinden birisini Instagram yapmıştır. Instagram, kısa süre önce alışveriş özelliklerini platformuna eklemiştir. Instagram alışveriş özelliği sayesinde Instagram kullanıcıları, Instagram'da ayrılmadan alışveriş yapma şansına erişmişlerdir. Herkesin bildiği gibi, kısa süre öncesine kadar Instagram'da böyle bir özellik bulunmamaktaydı. Markaların Instagram hesabı olsa bile o markalardan ürün veya hizmet almak için markanın internet sitesine yönlendirilmesi söz konusuydu. Instagram üzerinden yalnızca ürün ve hizmetlerin görüntülenmesi, bilgi verilmesi ve tanıtımlarının yapılması mümkündü. Ancak, 2019 yılıyla beraber işler tamamen değişti. İnsanlar, Instagram alışveriş özelliği sayesinde ürünü beğenip Instagram üzerinden satın alma ayrıcalığına erişeceklerdir.

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Test Edildi?

Instagram alışveriş özelliği sunulurken kullanıcıların ödeme bilgilerinin depolanması mümkün olacaktır. Instagram, her bir kullanıcının ödeme bilgisini depolayarak onların hızlı bir şekilde alışveriş yapmasını sağlayacaktır. Bu özelliğin test edilmesi ise ABD'de gerçekleşmiştir. ABD'de bulunan yirmiden daha fazla marka üzerinde Instagram ile ödeme yap özelliği test edilmiştir. ABD'deki bilhassa kozmetik ve benzeri sektörlerde faaliyet gösteren markaların Instagram hesaplarında herhangi bir ürünü beğenen kullanıcılar, markanın sitesine veya farklı bir alışveriş sitesine gitmeden bir başka deyişle Instagram'dan çıkmadan alışveriş yapma fırsatına erişmişlerdir.

Instagram Alışveriş Özelliğinin Kullanım Detayları

Instagram alışveriş özelliğiyle alakalı olarak bilinmesi gereken bir diğer nokta ise Instagram'ın bu işten karının olacağıdır. Instagram, bu konuyla alakalı olarak yaptığı açıklamada ödemelerden komisyon alacağını söylemiştir. Instagram; işlemle ilgili masrafları dengelemek istemektedir. Bunun yanı sıra, Instagram'ın bu hizmeti sunarken kullanmış olduğu programların finanse edilmesi ve sürdürülmesi adına bu tip bir ücretin alınması gerekli olmaktadır. Instagram'ın ne kadar komisyon alacağı ise henüz belli değildir. Instagram alışveriş özelliğinin kapalı beta döneminde markalarla yapılan test işlemleri esnasında komisyon ücretine dair testler de yapılmaktadır. Instagram; komisyon ücreti alsa bile bunun tüketiciler için herhangi bir olumsuz durum barındırmadığını garanti etmektedir. Bir başka deyişle, tüketicilerin, ürün veya hizmetler için ödeyeceği rakamların komisyon ücretinden etkilenmesi söz konusu değildir. Instagram; kullanıcılardan herhangi bir hizmet bedeli almayacaktır. Yalnızca, yüksek dönüşüm oranları karşılığında markalardan belirli bir ücret talep etmektedir.

Instagram Alışveriş Özelliğinin Avantajları

Instagram alışveriş özelliği, bilhassa büyük markalar tarafından benimsenirse ve Instagram kullanıcıları bu özelliğe yoğun bir şekilde ilgi gösterirse bu durumun Instagram için birçok avantajı olacaktır. Her şeyden önce, Instagram'daki reklam sayısında artış olacaktır. Bunun yanı sıra, Instagram ile ödeme yap seçeneği, daha az işlemden oluşacaktır. Başka bir siteden ürün almakla kıyaslanmayacak derecede kolay bir işlem olacaktır. Bu sayede, kullanıcı deneyimi olarak kesinlikle olumlu geri dönüşler alınacaktır. Instagram ile ödeme yap seçeneği, henüz yaygın değildir. Markalar, bu özelliği organik gönderilere ekleyebilmektedir. Bunun yanı sıra, Instagram'da ödeme seçeneği eklenmiş reklamlar yayınlamak dahi Instagram'ın reklam gelirlerine büyük katkıda bulunacaktır. Ödeme etiketlerinin Instagram keşfet sayfasında ve hikayelerde sunulması planlanmaktadır. Bir başka şekilde ifade etmek gerekirse, bir gönderinin ürün etiketine kullanıcı tarafından basılıp açıldığında web sitesinde görüntüle butonu yerine Instagram ile ödeme yap butonu gözükecektir.

Instagram Alışveriş Özelliğinden Nasıl Faydalanılır?

Instagram'dan ilk kez alışveriş yapan kullanıcıların ilk olarak ödeme bilgilerini girmesi gerekir. Ardından, girdikleri bilgiler, Instagram tarafından depolanacaktır. Bu bilgiler sayesinde Instagram kullanıcıları, her defasında ödeme bilgisi girme zorunda kalmayacaklardır. Bu noktada, Instagram'ın kullanıcı gizliliğine büyük önem verdiğini hatırlatmak gerekir. Kullanıcıların ödeme bilgileri, üçüncü kişilerle paylaşılmayacaktır. Kullanıcılar, Instagram'dan bir ürün satın aldıktan sonraki süreci, siparişler kısmından takip etme şansına sahip olurlar. Siparişler kısmında iptal etme ve satıcının iletişim bilgileri bulunmaktadır. Buna ek olarak, ürünün teslimat süreci başladığında Instagram tarafından kullanıcılara bildirim gönderilecektir. Bu noktada, ürün satın alma detaylarının normal alışveriş sitelerine benzediğinden bahsedilebilir. Alışverişin diğer kısmında bulunan markalar ise kullanıcıların ödeme bilgilerini görüntüleme hakkına sahip değildir. Bir diğer önemli noktada ise kullanıcıların PayPal, Visa, American Express, Mastercard, Discover gibi seçeneklerle ödeme yapma şansı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, kullanıcılar, ancak kendileri istediği takdirde e-posta adreslerini markalarla paylaşabilir. Sonuç olarak, fotoğraf paylaşma sitesi olarak faaliyetlerine başlayan Instagram; yakın zamanda e-ticaret platformu olarak insanların karşısına çıkabilir.


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:04 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 1