Zaman geçirmek istediğiniz Sohbet Odaları nasıl çalışır.? - AnlaSevgimi.Com Chat Sohbet

Zaman geçirmek istediğiniz Sohbet Odaları nasıl çalışır.?


Zaman geçirmek istediğiniz Sohbet Odaları nasıl çalışır.?

Sohbet odası, ortak ilgi alanlarına sahip kullanıcı topluluklarının gerçek zamanlı olarak birbirleriyle iletişim kurmaları için bir yer sağlayan bir Web sayfasıdır.
Forumlar ve tartışma grupları, karşılaştırıldığında, kullanıcıların mesaj göndermesine izin verir, anc+ak etkileşimli mesajlaşma özelliğine sahip değildir. Çoğu sohbet odası, kullanıcıların girmeleri için herhangi bir özel yazılıma sahip olmasını gerektirmez.

Sohbet odası kullanıcıları, bu hizmeti sunan bir siteye kaydolur, bir kullanıcı adı ve şifre seçer ve seçtiğiniz belirli bir odaya giriş yapar (çoğu sitede birden fazla sohbet odası bulunur). İçinde, şu anda çevrimiçi olan ve ayrıca başkalarının sohbet odasına girdiği konusunda uyarılan kişilerin bir listesi vardır. Sohbet etmek için, kullanıcılar bir metin kutusuna bir mesaj yazar. Mesaj, büyük ortak mesaj alanında hemen görünür ve diğer insanlar yanıt verir. Kullanıcılar sohbet odalarına girip herhangi bir mesaj göndermek zorunda kalmadan mesaj okuyabilir; bu “gizleme” olarak bilinen bir uygulamadır.

Sohbet odası mesajları kendiliğinden ve anında görülebildiğinden, kasıtlı veya kasıtlı olabilecek istismar potansiyeli vardır. Hizmeti sunan web sitelerinin sunucuları, kullanıcıları bir odadaki uygun davranışa yönlendirmek için sıkça sorulan soruların (SSS) bir listesini gönderir. Örneğin, girdiklerinde nasıl görüneceklerini ya da ne şekilde konuşmaları gerektiğini bu liste detaylı bir şekilde anlatmaktadır.
Birçoğu, sohbet odalarındaki diğer kullanıcıları sözlü olarak kötüye kullanabilir, sohbeti tekelleştirebilir veya “kaydırma” olarak bilinen aynı kelimeyi veya ifadeyi tekrar tekrar yazarak devre dışı bırakabilir. Neyse ki, sohbet odalarını sağlayan siteler birçok kontrol ve güvenlik önlemi getirmiştir, ancak yine de çoğu kişi sohbet odalarını bu nedenlerden dolayı terk etmiştir.

Sohbet Odaları Ne Kadar Güvenli?

Sohbet odaları her ne kadar belli bir yaş sınırı koysa da 18 yaşının altındaki çocuklar internet kullanmayı iyi bildiklerinden dolayı yaşlarını büyük göstererek odalara giriş yapabilmektedir. Bu nedenle cinsel istismar ya da sahtecilik gibi durumlar sohbet odaları nedeniyle ortaya çıkabilen durumlar arasında yer almaktadır. Kişiler her ne kadar sosyalleşmek için bu durumu seçseler de çok farklı sonuçlar ile bu sitelerden ayrılabilmektedir. Özellikle karşı cinslerin bir araya gelmek için kullandıkları sohbet odalarından bahsedilebilmektedir.

Tüm bu durumlar göz önüne alındığında sohbet odaları için tüm güvenlik önemlerinin alınması ve bu önlemler doğrultusunda giriş yapılması gerekmektedir. Bu durum hem sohbet odası sahiplerinin hem de sayfaya giriş yaparak sohbet etmek isteyen kişilerin güvenliğinin sağlanabilmesi için oldukça önemlidir.
Sohbet odalarında küfür ya da argolara geçmişte ne yazık ki engel olunamıyordu; ancak yazılımların her geçen gün daha da gelişmesi ile birlikte belli kelimeler yasaklı olarak sistemlere girilmeye başlandı. Böylece mesaj kutusuna yasaklı kelimelerden biri girildiğinde kullanıcılar bir daha odaya alınmamak üzere banlanabiliyor. Bu durum da sohbetlerin ve kişilerin daha da güvende olmasını sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Dünya Genelinde Arkadaşlık ve Sohbet Siteleri başlıklı makalemizde arkadaşlık siteleri, dostlukların kapısı ve sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir