Android Telefonların Güvenliğini Sağlama - AnlaSevgimi.Com Chat Sohbet

Android Telefonların Güvenliğini Sağlama


Android Telefonların Güvenliğini Sağlama

Uzun süre boyunca teknolojik cihazları kullansanız bile, ufak bir dikkatsizlik sonucu virüslerden nasibinizi alabilirsiniz. Telefonlarda virüsten korunmak için belli başlı adımlara dikkat etmeniz konu hakkında iyi bir sonuç almanıza neden olabilir. İşte akıllı telefonunuzu daha sorunsuz ve güvenilir bir şekilde kullanmaya devam edebilmek için mutlaka dikkat etmeniz gereken o adımlar:

Güvenli Bir Tarayıcı Tercih Edin

Güvenli bir tarayıcı temel olarak güncel bir tarayıcıyı işaret eder. Özellikle güncellemesi yapılmayan veya geniş aralıklarda yapılan tarayıcılar bu nedenle kullanılmamalıdır. Yazılımların sürekli güncelleştirilmesinin nedeni, ortaya çıkması mümkün olan güvenlik açıklarına karşı gerekli önlemi almaktır. Öte yandan tespiti yapılan güvenlik açıklarının kapatılması da bu güncellemeler sayesinde mümkün hale gelir. Bu nedenle Chrome, Mozilla, Opera gibi sürekli olarak güncellenen daha güvenilir seçeneklere yönelmenizde fayda vardır.

Sahte İndir Butonları

Kötü amaçlı olarak sıkça kullanılan sahte indir butonları kullanıcının zor duruma düşmesine neden oluyor. Telefondan bir uygulamayı site üzerinden indirmek istediğinizde, karşınıza çıkması söz konusu olan bu durum telefona virüs bulaşmasına neden olabilir. Program indirme sayfası üzerinden sahte indir butonuna tıklarsanız, kötü amaçlı yazılımı telefona indirmiş olursunuz. Bu tarz tuzaklara düşmemek için web sitenin urlsini kontrol etmeli, bu siteyi daha önce kullanıp kullanmadığınıza bakmalısınız. Özellikle internet üzerinde yapacağınız kısa süreli bir araştırma bile, sorunuz hakkında bir cevap almanıza neden olacaktır. Eğer aklınızda halen soru işaretleri bulunuyorsa, Google aracılığıyla hazırlanan güvenli tarama sayfası üzerinden web sitesini kontrol edebilirsiniz. Bunun yanında antivirüs yazılımlarının sayfaları üzerinden de web sitesini kontrol edebilme şansınız bulunur.

Yönlendirilen E-Posta Ekleri

Telefonun güvenliğini sağlamak için mail uygulamasını kullanırken bir hayli dikkatli olmak gerekecektir. E-posta saldırı yapmak için en çok tercih edilen yollar arasında yer alır. Gelen kutunuzda bazı firmalardan gönderilmiş gibi gözüken mail eklerini görebilirsiniz. Eğer bu konuda dikkatsiz davranırsanız ve mail kutunuza gönderilmiş olan bu ekleri açarsanız virüs yemeniz kaçınılmaz bir hale gelecektir. Zararlı e-maillerden korunabilmek için mümkün olduğu kadar e-postanın kimden geldiğini kontrol etmeniz gerekir. Özellikle güvenemediğiniz ve kimden geldiği hakkında yeterli bilgi sahibi olamadığınız mailleri bu nedenle açmamanız daha mantıklı olacaktır. Öte yandan son zamanlarda sıklıkla ortaya çıkan diğer dolandırıcılık yöntemi de, bankalardan fırsat maili gelmiş gibi kullanıcılara mail yollamaktır. Kullanıcılar bankalardan geldiğini zannettiği bu e-postaları açması halinde banka bilgileri ve diğer özel bilgileri çalınabilir.

Uygulamaları Sadece Marketten İndirmeye Özen Gösterin

Akıllı telefon uygulamalarını daha önce kullanmadığınız web sitelerini tercih ederek indirmeniz bu alanda pek çok sorun yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle Android telefonlar için en uygunu play store üzerinden uygulama indirmektir. Markette sadece önerilen uygulamaları indirmeniz bu konuda güvenilir kararlar almanıza neden olur. Öte yandan akıllı telefonun bilinmeyen kaynaklar bölümünün de açık olmamasına özen göstermelisiniz. Bu bölüm açık durumda olursa, play store haricindeki sitelerden de uygulama indirilmesine olanak sağlanır. Ancak her yüklediğiniz uygulamanın yüzde yüz güvenilir olması mümkün değildir.

Güvenilir Antivirüs Uygulamalarını Tercih Edin

Akıllı telefonları virüslerden korunmanın en iyi yolu güvenilir bir antivirüs uygulamasını tercih etmektir. Özellikle bu alanda popüler olmuş ve büyük bir kitle tarafından tercih edilen uygulamaları deneyebilirsiniz. Premium antivirüs uygulamalar ise free antivirüs uygulamalarına göre daha gelişmiş bir koruma sunar. Eğer imkanınız varsa yıllık olarak Premium antivirüs üyeliği alabilir ve korumayı daha iyi bir hale çekebilirsiniz.

Telefonuma Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarım?

Android kullanıcıları çoğunlukla telefona virüs bulaştığını anlamak için çeşitli yollar deniyor. Temel olarak akıllı telefonda virüs olduğunda bazı belirtiler ortaya çıkacaktır. Bunlar üzerinden telefonun ne durumda olduğunun sorgulamasını kısa bir süre içinde yapabilirsiniz.

Telefonun virüslü olduğunun ilk kanıtlarından biri telefonun eskiye nazaran daha ağır çalışması veya donmasıdır. Özellikle arka planda fazla uygulama çalışmıyorsa ve telefon eski değilse, bu sorun genel olarak telefona virüs bulaşmasından kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu sorun uzun bir zamandan beri devam ediyorsa telefonunuzu bir virüs taramasından geçirmeniz tavsiye edilir.

Telefonda virüs olduğunun diğer kanıtlarından biride telefonun şarjının çok kısa bir süre içinde bitmesidir. Eğer telefonu yine günlük kullanım miktarınız kadar kullanıyorsanız ve arka planda gereksiz uygulamalar çalışmıyorsa, bu sorunun ortaya çıkışı virüsten kaynaklı olabilir. Öte yandan telefonun eski durumda olması, orijinal şarj cihazının kullanılmaması vs. gibi kullanıcıdan kaynaklı durumlarda telefonun şarjının daha çabuk bitmesine neden olacaktır. Sorunun çözümü için geniş çaplı bir araştırma yaparak, sorunun virüs kaynaklı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Telefonda virüs belirtileri arasında aynı zamanda pop-up reklamlarda vardır. Nerden geldiği anlaşılmayan ve tarayıcı açılışında sıklıkla karşınıza çıkacak pop-up reklamlar telefonun virüslü olduğunun kanıtları arasında yer alır. Bu sorun genel olarak zararlı sitelere girmeniz ve zararlı siteler üzerinden uygulama indirmeniz sonucu oluşabilir.

Uygulamaların çökmesi telefon kullanıcılarının dikkat etmesi gereken diğer sorunlar arasında yer alır. Özellikle uzunca bir süredir sorunsuz bir şekilde kullandığınız uygulamalar çöküyorsa bu durum önemli sorunların habercisi halinde olabilir. Hafıza yeterli durumdaysa, çok fazla uygulama arka planda çalışmıyorsa ve telefon eski değilse, bu sorunun ortaya çıkışı genel olarak virüsten kaynaklıdır. Gün içinde uygulama kullanımının önüne geçecek bu sorun pek çok işinde ertelenmesine neden olabilir. Bu nedenle mutlaka çözüme kavuşturulması gerekecektir.

Widgetlar akıllı telefonların en çok kullanılan özellikleri arasında bulunur. Widget üzerinden telefon kullanımını biraz daha kolay bir hale getirmek ve aradığınızı daha sorunsuz bir şekilde bulabilmek mümkündür. Ancak akıllı telefonunuza yüklemediğiniz widgetleri zamanla widget listesinde görebilirsiniz. BU sorun virüslerden kaynaklı olup telefona arka planda yüklendiğinin bir işaretidir. Bu ve yukarıdaki tüm sorunların çözümü için akıllı telefonunuza format atabilir ve konu hakkında kesin bir çözüm alabilirsiniz.

Telefondaki Virüsleri Temizleme

Özetle android akıllı telefonunuzun pili çok sık tükeniyorsa, sürekli olarak pop-up reklamlarla uğraşıyorsanız, uygulamalar sıklıkla çöküyorsa ve nereden geldiğini bilmediğiniz widgetlar yüklü durumdaysa virüslere çözüm bulma zamanı gelmiş demektir. Virüslere daha kısa süre içinde ve kalıcı bir çözüm getirmek için telefonu formatlama yoluna gidebilirsiniz. Ancak bu işlemi yapmadan önce kullanmak istediğiniz dosyaların bir yedeğini almanız gerekecektir. Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra telefona format atma işlemine geçmeniz doğru olur.

Telefonu sıfırlamak ise sadece dakikalarınızı alacak bir işlem halindedir. Telefonlarla ilgili hiçbir bilgiye sahip olmayan kişiler bile, gerekli adımları attığı takdirde çok rahat bir şekilde telefon sıfırlama işlemini yapabilirler. Bunun için yapılması gereken ilk şey telefonun ayarlar bölümünü açmaktır. Ardından yedekle ve sıfırla menüsüne giriş yapmalısınız. Sıfırla sekmesi üzerinden fabrika ayarlarına sıfırla bölümüne giriş yaparak, telefonun sıfırlama işlemine geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem genel olarak 5-6 dakikanızı alacak bir işlem halindedir. İşlem tamamlandıktan sonra ise, akıllı telefonu tıpkı ilk aldığınız günkü gibi kullanmaya başlayacaksınız. Ayarların yeniden yapılmasını sağlayarak telefonu bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2019’un En İyi Güvenlik Uygulamaları başlıklı makalemizde 360 Security, Avast Mobile Security ve AVG Antivirüs hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir