Çocukların Zararlı İçeriklerden Korunması İçin Google Family Link Uygulaması

Çocukların Zararlı İçeriklerden Korunması İçin Google Family Link Uygulaması


Çocukların Zararlı İçeriklerden Korunması İçin Google Family Link Uygulaması

Google Family Link

Günümüz internet dünyasında faydalı içerikler olduğu kadar birçok zararlı içerik kendisine yer bulmaktadır. Zararlı içeriklerin etkilerinden korunmak kolay değildir. Bu noktada, çocukların zararlı içeriklerden korunması için birtakım önlemlerin alınması şarttır. Herkesin bildiği gibi, Z kuşağı olarak tabir edilen jenerasyon, interneti sonradan görmek yerine internetin hakim olduğu bir dünyaya doğmuşlardır. Bu noktada, internetin zararlı etkilerinin en çok onlar için yıkıcı olabileceğini hatırlatmak gerekir. Bu durumun farkında olan Google; ebeveynlerin çocuklarını zararlı içeriklerden koruması ve onları istedikleri zaman denetleyebilmesi için Google Family Link uygulamasını ortaya koymuştur. Android işletim sistemine sahip olan tablet, telefon ve benzeri araçları kullanan çocukların bu cihazlarda yaptıkları tüm işlemlerin ebeveynlerin kendi Android cihazlarından takip edilmesine imkan tanıyacaktır. Bir başka deyişle, Google’ın bu uygulaması sayesinde ebeveynler, çocuklarının tüm işlemlerini kontrol etme ve takip altında tutma hakkına sahip olacaklardır.

Çocukların Zararlı İçeriklerden Korunması İçin Google Family Link Uygulaması çocuklarının ne yaptığını öğrenmek isteyen anne babalar tarafından kullanılmaktadır. Bu uygulamaya sahip olan ebeveynler; çocuklarının kullandığı Play Store uygulamalarının hepsine kısıtlama getirebilirler. Çocuklarının indireceği uygulamaların hepsini kontrol etme şansına sahip olurlar. Herhangi bir Play Store uygulamasının çocuğu tarafından kullanılmasını istemeyen ebeveynin o uygulamanın indirilmesini ve kurulmasını engelleme hakkı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, uygulamalara günlük olarak saat kısıtlaması getirme şansı vardır. Çocukların yaptığı herhangi bir işlemin ebeveyn tarafından uygulanmadığı hallerde cihazın otomatik olarak kilitlenmesi fırsatı sunulmaktadır. Google Family Link sayesinde ebeveynler, çocuklarının internette ne yaptığı konusunda herhangi bir endişe duymayacaklardır. Bunun sebebi, uygulamanın sunmuş olduğu filtreleme ve kilitleme özelliğidir. Bir başka deyişle, çocuklar yalnızca güvenilir sitelerde vakit geçirme şansına sahip olacaklardır.

Google Family Link Nasıl Kullanılır?

Google Family Link Neler Vaat Etmektedir?

Uygulama  sayesinde çocukların Play Store’dan indirdiği uygulamaların hepsini görmek mümkün olmaktadır. Çocuk için zararlı olduğu düşünülen uygulamaların engellenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca, çocuğun internette ne kadar süre vakit harcadığı, ne yaptığı, hangi sitelere girdiği gibi bilgilere ulaşmak mümkün olmaktadır. Bunun için saat sınırlandırması yapmak söz konusudur. Uygulama sayesinde zararlı site olarak adlandırılabilecek siteler listesi yapmak mümkündür. Çocuk, bu sitelerin herhangi birine erişim sağladığında bu uygulama sayesinde otomatik olarak cihazın kilitlenmesi söz konusu olmaktadır. Ayrıca, ebeveyn tarafından onay verilmediği takdirde cihaz asla açılmaz. Bu uygulama çocuğun elindeki cihazın ebeveyninin belirlediği saatte kapanmasını sağlamaktadır. Uygulama bilhassa Z kuşağı çocuklarının ebeveynleri için oldukça faydalı olacağını hatırlatmak gerekir.

Uygulamayı kullanmak isteyen ebeveynlerin yalnızca çocuk için Google hesabı oluşturması gerekir. Ardından, söz konusu uygulamanın indirilmesi tamamlanmalıdır. Bu uygulama; Nougat ve daha üstü çalışan bir Android cihazı kullanan çocuklar için geçerli olmaktadır. Bunun yanı sıra, Marshmallow çalışan bazı cihazlar için kullanılması da söz konusudur. Ebeveynlerin bu uygulamayı Kit Kat veya daha üst bir sürümünü çalıştıran herhangi bir Android cihazında ya da iOS9 veya daha üst sürüm çalıştırabilen bir iPhone’da kullanması mümkündür.

Google Family Link Nasıl Kullanılır?

Kurulumun ilk aşamasında ebeveyne ait bir Android iPhone, iPad, telefon veya tablet olmalıdır. Bunun yanı sıra, çocuk için Android Nougat üzerinde çalışan tablet veya telefona sahip olunmalıdır. En son gerekli olan şey ise çocuk adına açılan bir Google hesabıdır. İlk aşamada, Google Play Store’a giderek Google Family Link’in yüklenmesi yapılmalıdır. Family Link’in yüklenmesinin ardından ebeveynin karşısına aile grubunu başlatma ekranı çıkacaktır. Aile grubuna en fazla dört üyenin eklenmesi söz konusudur. Ardından, çocuğun Google hesabı oluşturulacaktır. Bu kısımda, gerekli alanların eksiksiz olarak doldurulması gerekir. En son aşamada ise ebeveyne ait kredi kartı bilgisinin girilmesi şarttır. İşlem sırasında 30 cent tutarında bir kesinti yapılacaktır. Ancak, tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından bu ücret, ebeveyne aynı şekilde iade edilecektir. Ebeveyn kısmı halledildikten sonra çocuğun kısmının halledilmesi şarttır. Eski tipte bir cihaz kullananların yeni bir kullanıcı oluşturması gerekir. Ardından, uygulamanın indirilmesi ve çocuğun Google hesabıyla giriş yapılması gerekir. Tüm işlemler bittiğinde çocuğun cihazıyla olan eşleşme yapılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya Akımları Yüzünden Teknolojinin Kölesi Olmak başlıklı makalemizde dijital göçmenler, Ice Bucket Challenge ve Sosyal medya akımları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir