Sohbet Sitelerinin Güvenilirliği Facebook’un Sonunu mu Getiriyor? - AnlaSevgimi.Com Chat Sohbet

Sohbet Sitelerinin Güvenilirliği Facebook’un Sonunu mu Getiriyor?


Sohbet Sitelerinin Güvenilirliği Facebook’un Sonunu mu Getiriyor?

Yapılan araştırmalara göre yüzyılın sosyal aktivite siteleri ilginç bir şekilde sohbet siteleri olacak. Bu durum ise bilgi sızdırma haberleriyle gündeme gelen Facebook’un çöküşü ihtimalini tamamen başka bir boyuta taşıyacak. Sohbet sitelerinde bilgi toplama özelliği olmadığı için artık insanlar sohbet siteleri üyelikleri açarak gizlice ve özgürce, güvenle vakit geçirmek istiyor. Facebook, hepinizin iyi bildiği gibi 2017 ve 2018 yıllarını sansasyon ve skandallara imza atarak geçirdi. Kullanıcıların bilgilerini hükümete, özel şirketlere ve ülkelerin derin devletlerine, adeta mafyalara sızdıran Facebook milyarlarca dolar maddi ve itibari olarak zarar etti. 2018 yılında patlak veren son krizden sonra ise düşüşünü bir türlü toparlayamadı ve artık günümüzde pasif olarak girilen bir sosyal medya sitesi olarak kayıplara karışmaya başladı. Aslında bu duruma üzülmemek gerekli çünkü Mark Zuckerberg, kendilerine emanet edilen en değerli bilgilere tabiri caizse ihanet etti ve her türlü kirli oyuna, masumane hislerle kendilerine emanet edilen bilgileri alet etti. Bilindiği üzere Facebook dünyadaki her mahallede ve neredeyse her evde kullanılıyordu, ta ki 2018 yılına kadar.

Facebook Skandalları Bitmek Bilmiyor- Sohbet Siteleri Yükselişte!

2018 yılına gelindiğinde ise neredeyse her hanede, her evde, her iş yerinde ve her cep telefonunda kendine yer bulan Facebook uygulaması, ortaya çıkan bilgi sızdırma, tabiri caizse kullanıcı bilgileri çalma politikası yüzünden şirketin başı belaya girdi. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerber, kullanıcıların uygulamaya girerken Facebook’a girmek zorunda olduğu bilgileri toplayarak, dünyanın neredeyse tüm devletlerindeki kamu kuruluşlarına ve özel şirketlere sattı gibi görünüyor. Duruma muhalefet edenler olsa da, bu olaydan sonra Facebook güvenilirliğini yüzde 90’a varan oranlarla kaybetti ve artık kullanıcılar yeni sosyal siteler ve sohbet siteleri arayışına girdi. Sosyal medya sitelerinin bilgi toplama alışkanlığının son derece saldırganlaştığı ve tehlikeli bir hale geldiği uzun süredir biliniyordu ancak Facebook’un bu kadar ileri gidip, kullanıcı bilgilerini darbe yapma, seçimlerde kullanma ve hatta başkan seçme gibi sosyolojik aşamalar için analiz şirketlerine satması asla öngörülmüyordu. Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg’e karşılaştığı suçlamalar(!) karşısında neredeyse hapis yolu görünüyordu ancak deyim yerindeyse “kıl payı yırttı.” Sosyal medya uygulaması olan Facebook’a girilen şahsi bilgiler sayesinde Facebook’un elinde muazzam bir reklam yapma gücü bulunuyor. Sorun da burda başlıyor.

Sohbet Siteleri 2019’da Trend Oldu- Facebook’u Sil

Görünen o ki Facebook gibi sosyal medya siteleri ellerindeki bu gücü sadece reklam için değil, aynı zamanda veri toplama, analiz yapma ve mahrem bilgileri yüksek fiyatlara satma gibi eylemler ve amaçlar için de kullanıyor. Dış basında söylenenlere göre Facebook, bugün tek başına bir ülkeye darbe yaptırabilecek veya seçimleri etkileyip başkan değiştirebilecek bir güce sahip. İşte bu güç yüzünden olmalı ki Zuckerberg’e kanunlar dokunamadı ve hapis cezası almadan, birkaç milyar dolar ödeyerek yakasını bu işten sıyırdı. Fakat vicdanlardaki yargılamadan kaçamadı. 2018’in Mart ayında patlak veren ve tüm dünyaya 3 gün içinde hızla yayılan “Facebook’u Sil” kampanyası sayesinde Zuckerberg, müşterilerinin yarısını kaybetti, milyarlarca kullanıcıdan oldu ve üstüne üstlük alnına bir de kara leke sürmüş oldu.

Sohbet Sitesi ve Arkadaşlık Siteleri Facebook’u Tarihe Gömüyor

Peki Facebook bu davranışı ile kitlelere neyi kanıtlamış oldu? Sohbet siteleri ve arkadaşlık siteleri gibi sitelerin çok daha masumane, güvenli ve temiz olduğunu. Çünkü sohbet sitesi ve evlilik sitesi gibi uygulamalar kullanıcılarının verilerini toplamıyor, onlardan resim istemiyor ve hesaplarını banlamıyor. Dileyen dilediğiyle görüşüyor ve flört etmek veya arkadaşlık konusunda limitler bulunmuyor. Özgürlük vaadettiğini söyleyen diğer sosyal medya siteleri yanında iyi hizmet veren sohbet sitesi gibi uygulamalar, evlilik siteleri ve daha nice uygulamalar günümüzde yükselişte. Facebook’un sonunu sohbet siteleri getirecek gibi duruyor, ne dersiniz?

Bir önceki yazımız olan Instagram Videolarını Cep Telefonunuza veya Web'e Nasıl İndireceğinizi Öğrenin başlıklı makalemizde instagram, Instagram videoları ve telefona video hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir