Sosyal medya ve insanlar üzerindeki etkileri - AnlaSevgimi.Com Chat Sohbet

Sosyal medya ve insanlar üzerindeki etkileri


Sosyal medya ve insanlar üzerindeki etkileri

Günümüzde hızla gelişen teknolojiyle birlikte insanların hizmetine sunulan imkânlarda sürekli değişmekte ve artmaktadır. Sosyal medya nedir diyecek olursanız, içinde bulunduğumuz teknoloji çağı sebebiyle, hemen herkesin birer akıllı telefonu bulunmakta ve bu telefonları aracılığıyla internet üzerinden iletişimde bulunmaları diyebiliriz. Günümüzde iletişim çok güçlü bir hale geldi ve artık insanlar için telefonları adeta içlerine çektikleri hava gibi oldu. Bu kadar hızlı gelişim ve değişim sonrası, insanların giyim tarzları, alışkanlıkları, yaşam şekilleri ve alışveriş tarzları değişti.
Artık hemen herkes sosyal medya kullanmaktadır. Eskiden insanlar birçok bilgiyi radyodan, gazete ve dergi gibi organlardan öğrenmekte idiler. Şimdilerde ise bu tek taraflı medya organlarının yerini herkesin rahatlıkla ulaşabildiği ve gününün büyük birçoğunu geçirdiği çift taraflı olan sosyal medya platformları almıştır. İnsanların en çok kullanmayı tercih ettiği sosyal medya platformları ise; Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Snapchat, Scope, WhatsApp gibi uygulamalar olup bunları sohbet siteleri ve chat siteleride takip etmektedir.

Her birinin farklı farklı özelliği bulunduğu halde, hepsinin ortak olan yanı ise insanların birbirleri ile iletişimde ve etkileşimde bulunmalarını sağlıyor olmalarıdır. Neredeyse bütün dünyayı parmaklarınızın ucuna getiren sosyal medya platformları sayesinde dünyanın her yerindeki bilgiye anında erişebilmektesiniz. Sadece erişmekle kalmıyor kendinize ait site açabiliyor ve bu site üzerinden birçok şey yapabiliyorsunuz. Hemen her tür haber, resim veya siteye yorumda bulunabildiğiniz gibi hoşunuza gidenleri indirebilmektesiniz.

Kısaca internet aracılığıyla sosyal medya platformları üzerinden hemen her olaya etkide bulunabiliyorsunuz. Her tür haber, resim veya olaylara kendi duygu ve düşüncelerinizi ifade edebilmekte ve yine kendinizle alakalı olan durumları da sosyal medya üzerinden paylaşarak başkalarının görmesini sağlayabilmektesiniz.

Sosyal Medyanın İş Dünyasına Etkisi

Dünyada bulunan insanların büyük bir çoğunluğu akıllı telefon kullanmakta ve bu telefonlar aracılığıyla sosyal medyada paylaşımlarda bulunmaktadırlar. Bu durum elbette ki kaçınılmaz bir Pazar payı oluşturmakta ve pazarlamacılar için inanılmaz bir iletişim ortamı sağlamaktadır. Gerçek manada ileriyi gören insanlar bu işlere çok erken başlamış olup, şuanda zirveye ulaşmış durumdalar. Neredeyse artık hemen her marka ve firma sosyal medyanın gücünü keşfetmiş durumdadır.
Özellikle genç ve orta yaşlı insanların günlerinin birçoğunu sosyal medya platformlarında harcadığı düşünülürse, firmaların niçin buralarda reklam verme yarışına girdiğini çok daha iyi anlayabilirsiniz. Birçok firma artık ürün reklam payının büyük bir çoğunluğunu sosyal medya üzerinden yapılan reklamlara yatırmaktadır. Çünkü sosyal medya sayesinde yaptığı reklamlar anında dünyanın hemen her yerine ulaşabilmektedir. Siz ne kadar marka olursanız olun, ürününüz ne kadar kaliteli olursa olsun, eğer günümüzde sosyal medya iş dünyası ortamında yoksanız arka planda kalmaya mahkûm olacağınızı kesinlikle belirtmeliyiz.

Kısaca sosyal medya gündelik yaşamımızın, iş ve sosyal hayatımızın hemen her alanında var olmakta ve var olmaya da devam edecek gibi gözüküyor. İster şahıs, grup ya da firma hiç fark etmez çağın gerekliliklerine kendisini uydurmayı çok iyi bilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Facebook Personel Bulmakta Zorlanıyor başlıklı makalemizde facebook, facebook mühendisleri ve sosyal paylaşım hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir